wady i zalety ecommerce

Jakie wady i zalety posiada e-commerce?

Branża e-commerce rozwija się na polskim rynku bardzo dynamicznie. Z roku na rok powstaje coraz więcej sklepów internetowych, które zajmują się sprzedażą różnych produktów. Czy wiesz, jakie są najważniejsze wady i zalety prowadzenia biznesu online, a także robienia zakupów w sieci? Sprawdź, które z nich są kluczowe – zarówno z punktu widzenia klienta, jak i właściciela e-sklepu.

Najważniejsze korzyści handlu internetowego z punktu widzenia klienta

  1. Zakupy wszędzie i o każdej porze

Klienci sklepów internetowych zwracają uwagę na wiele korzyści, dzięki którym elektroniczne zakupy są po prostu bardzo wygodne. Zalety wiążą się między innymi z brakiem ograniczeń geograficznych. Co to oznacza w praktyce? Otóż potencjalny klient może zamawiać produkty ze sklepów oddalonych o setki kilometrów, nie martwiąc się o transport. Ma szerszy wybór asortymentu, a zakupy może robić, kiedy tylko chce. Jest nieograniczony miejscem ani czasem. Warto podkreślić, że coraz więcej Polaków korzysta także z usług zagranicznych platform sprzedażowych. Jakie są pozostałe zalety e-commerce?

  1. Oszczędność czasu

Możliwość dokonywania zakupów przez Internet to przede wszystkim duża oszczędność czasu. Sklep online pozwala na składanie zamówień bez wychodzenia z domu. Nie trzeba dojeżdżać do punktu sprzedaży, ani stać w długich kolejkach. Ponadto, samo znalezienie konkretnego towaru nie jest czasochłonne – wystarczy wpisać jego nazwę w wyszukiwarkę sklepu lub zapoznać się z dostępnymi kategoriami produktów. Potencjalny klient dokonuje zakupu w dowolnym momencie. Produkty online można zamawiać przez całą dobę, co stanowi dodatkową korzyść dla kupujących.

  1. Niższe ceny

Wielu klientów podkreśla, że za pośrednictwem Internetu można kupić towary w znacznie niższej cenie – w porównaniu ze stacjonarnymi punktami sprzedaży. Potencjalny konsument ma do dyspozycji porównywarki cenowe, za których pośrednictwem z łatwością znajdzie najkorzystniejszą finansowo ofertę. Należy podkreślić, że sklepy internetowe są w stanie zaproponować niższe ceny, ponieważ ich właściciele nie muszą przeznaczać dodatkowych środków na wynajem punktów sprzedaży stacjonarnej. Najczęściej też zatrudniają mniej osób, zatem mogą sobie pozwolić na większą swobodę w ustalaniu cen.

  1. Szeroki wybór produktów

Z punktu widzenia klienta niewątpliwą zaletą nabywania produktów w sklepie internetowym jest bardzo szeroki wybór asortymentu. E-handel to przede wszystkim szansa na zdobycie towaru niedostępnego w sprzedaży stacjonarnej. Dotyczy to praktycznie każdego rodzaju asortymentu. Przykładowo, w stacjonarnych sklepach odzieżowych liczba ubrań jest ograniczona, również w zakresie rozmiarów. Tymczasem online można zamówić odzież w wielu niestandardowych rozmiarach oraz z kolekcji niedostępnych w zwykłych punktach sprzedaży.

Handel internetowy – jakie zalety dla przedsiębiorcy?

Biznes online jest także szansą dla przedsiębiorców. Sklep internetowy dociera do szerokiego grona klientów. Sprzedawca może prowadzić swoją działalność bez ograniczeń geograficznych i czasowych. Handel elektroniczny pozwala na prowadzenie biznesu przez całą dobę, ponieważ klienci nabywają towary w dogodnym dla siebie momencie. Warto zastanowić się, jakie jeszcze są korzyści posiadania własnego sklepu internetowego.

  1. Możliwość szybkiego uruchomienia e-biznesu

W dzisiejszych czasach uruchomienie e-sklepu jest bardzo proste. To duża szansa zarówno dla dużych, jak i małych firm, które chcą poszerzyć swoją działalność i dotrzeć do klientów z całego kraju. Można zdecydować się na skorzystanie z gotowej platformy sprzedażowej, opłacając miesięczny abonament. Inną alternatywą jest założenie sklepu od podstaw – w tym przypadku jednak należy liczyć się z większymi kosztami. Niezależnie od wybranej opcji, właściciel sklepu może od razu po wystartowaniu strony, rozpocząć swoją działalność.

  1. Skuteczne wypromowanie sklepu w Internecie

Niewątpliwą zaletą e-commerce jest możliwość efektywnego wypromowania sklepu bez ponoszenia większych kosztów.

Odpowiedni content na stronie e-sklepu

Sklep internetowy można wypromować na przykład przy pomocy bloga firmowego. Wystarczy zająć się tworzeniem odpowiednich treści, które zainteresują przyszłych kupujących. Ważne, aby artykuły były powiązane z tematyką Twojego biznesu. To również dodatkowa zaleta dla klientów, gdyż będą mogli poszerzyć swoją wiedzę.

Promocja w social mediach

W przypadku promocji własnego biznesu pod uwagę należy wziąć także media społecznościowe. Profile założone w social mediach to świetny sposób na darmowe wypromowanie e-biznesu. W przypadku prowadzenia tylko jednej firmy z łatwością można samemu rozpowszechnić swój sklep za pomocą social media. Nawet w kontekście płatnej reklamy właściciele sklepów online mają szanse na zastosowanie profesjonalnych narzędzi marketingowych w niskiej cenie.

  1. Możliwość nawiązania kontaktu z klientami

E-biznes jest świetną okazją do zbudowania trwałych relacji z klientami. Za pośrednictwem mediów społecznościowych można porozumiewać się z potencjalnymi konsumentami online i pozyskać wielu stałych odbiorców. W ten sposób masz szansę na udzielenie odpowiedzi na nurtujące klientów pytania. Dodatkowo można udostępnić klientom opcję natychmiastowego nawiązania kontaktu z konsultantem sklepu, na przykład z wykorzystaniem live chatu.

Handel internetowy wady i zalety

Niewątpliwie sprzedaż online ma wiele atutów, które zachęcają do rozpoczęcia działalności w branży e-commerce. Warto jednak zwrócić uwagę także na wady handlu elektronicznego. Rozwój biznesu w Internecie wiąże się ze sporą konkurencją. Z tego powodu potencjalny właściciel sklepu, który chce sprzedawać swój towar w sieci, musi opracować odpowiednią politykę wysyłkową, aby przekonać do siebie jak najwięcej klientów.

Największe wady e-commerce – duża liczba zwrotów

E-handel wiąże się ze stosunkowo dużą liczbą zwrotów w porównaniu ze sklepami stacjonarnymi. Co więcej, produkty kupione przez Internet zgodnie z prawem można zwrócić do 14 dni bez podania przyczyny. Konsumenci chętnie korzystają z tej opcji, co wiąże się z dodatkowym utrudnieniem dla sprzedawcy. Szczególnie w przypadku nadawania i odbierania przesyłek.

Konieczność zapewnienia klientom szybkiej realizacji zamówienia

Klienci kupujący produkty w sieci wymagają jak najszybszej realizacji zamówienia. Konkurencja w e-commerce jest bardzo duża, dlatego z wysyłką nie można zwlekać. Może to być problem szczególnie dla początkujących sprzedawców, których e-sklep dopiero rozpoczął swoją działalność. Brak odpowiedniej organizacji szybko wpłynie na opóźnienia, co może zniechęcić potencjalnych konsumentów do realizacji transakcji.

Potrzeba ciągłego kontaktu

Inną wadą biznesu online jest konieczność ciągłego kontaktu z klientem. Wiele osób uważa, że można dzwonić do sklepu online przez cały tydzień bez względu na godzinę. Zatem prowadząc biznes, trzeba się z tym liczyć. Niemniej warto ustalić granice.

Omnichannel w e-commerce – zalety i wady

Obecnie większość dużych i średnich firm prowadzących sprzedaż online, próbuje dotrzeć do potencjalnej grupy docelowej za pomocą kilku kanałów. W ramach omnichannel realizują swoją działalność nie tylko za pośrednictwem oficjalnej strony sklepu. Wykorzystują także portale aukcyjne oraz media społecznościowe. Dzięki temu mogą poszerzyć zakres sprzedaży, co jest znamienną zaletą. Wadą jest natomiast konieczność obsługiwania kilku kanałów jednocześnie, co dla osób dopiero rozpoczynających sprzedaż za pośrednictwem Internetu może być kłopotliwe.

Podsumowanie

Zalety i wady zakupów przez Internet przemawiają na korzyść rozpoczęcia biznesu w ecommerce. Platforma sprzedażowa może szybko zacząć przynosić finansowe profity, nawet na początkowym etapie działalności. Nie da się ukryć, że w ogólnym rozrachunku sklepy internetowe mają więcej plusów niż minusów.