e-comerce

Sklep internetowy – o kosztach i obowiązkach

Chcesz założyć sklep internetowy i zastanawiasz się nad niezbędnymi formalnościami? Zanim zaczniesz sprzedawać online, musisz pamiętać o kilku obowiązkach. Załóż platformę sprzedażową zgodnie z obowiązującym prawem i tym samym zadbaj o wiarygodność swojego sklepu w oczach potencjalnych klientów. Chcesz również wiedzieć, jakie koszty się z tym wiążą? Zaraz dowiesz się wszystkiego!

Dane osobowe przy zakupie przez Internet

Do kluczowych obowiązków informacyjnych każdego właściciela sklepu internetowego należy poinformowanie klientów o przetwarzaniu ich danych osobowych. Wraz z każdą transakcją konsument musi podać swoje imię i nazwisko, adres, pod który ma zostać wysłane zamówienie, oraz telefon i e-mail. Przepisy RODO nakazują właścicielom sklepów uzyskanie zgody od klienta na przetwarzanie danych osobowych. Należy przy tym pamiętać, aby komunikat był zrozumiały dla odbiorcy.

Ustawa o prawach konsumenta mówi również o zgodach na przekazywanie informacji handlowych. W tym przypadku sprzedawca musi poprosić kupującego o zaznaczenie dodatkowej zgody – wysyłanie niezamówionych materiałów promocyjnych może skutkować nałożeniem grzywny. Jeśli ustawa o ochronie danych osobowych nie jest przestrzegana przez sprzedawcę, musi on się liczyć z prawnymi konsekwencjami.

Prawne wymogi działania sklepu internetowego

Prowadząc sklep internetowy, musisz pamiętać o prawach konsumenta oraz o wymogach formalnych, które powinieneś spełnić jako sprzedawca. Na stronie platformy sprzedażowej muszą znaleźć się najważniejsze informacje na temat Twojej działalności. Należy podać numer NIP wraz z pełną nazwą firmy, adresem i danymi przedsiębiorcy. Ważne jest także udostępnienie danych kontaktowych, aby pozwolić klientowi na szybki kontakt ze sprzedawcą.

Wykorzystywanie ciasteczek

W świetle obowiązującego prawa każdy właściciel sklepu internetowego musi też zamieścić na stronie informacje na temat wykorzystywania plików cookies. Krótki komunikat powinien wyjaśniać, w jakim celu zostaną one zainstalowane na urządzeniu konsumenta i w jaki sposób użytkownik będzie mógł je usunąć. Bardzo ważną kwestią jest także umieszczenie regulaminu sklepu internetowego.

Regulamin na stronie sklepu – co powinien zawierać?

Sprzedaż internetowa musi odbywać się na jasno określonych warunkach, które uwzględnia regulamin sklepu. Każdy potencjalny klient powinien mieć do niego łatwy dostęp. Ważne jest także, aby był on napisany zrozumiałym językiem. Musi uwzględniać warunki skorzystania z usługi oraz zawierania umowy sprzedaży.

Regulamin sklepu powinien również obejmować zasady, na których klient może wdrożyć tryb postępowania reklamacyjnego. Istotną kwestią jest także, aby potencjalny konsument nie miał żadnych trudności w zapoznaniu się z jego treścią. Należy maksymalnie ułatwić klientowi akceptację regulaminu w celu realizacji zamówienia. Powinien on znajdować się w widocznym miejscu na stronie sklepu, aby użytkownik mógł go przeczytać jeszcze przed skorzystaniem z danej oferty.

Informacja o możliwości odstąpienia od umowy – dlaczego jest tak ważna?

Obowiązki informacyjne właściciela e-sklepu dotyczą także konieczności poinformowania potencjalnego klienta na temat możliwości odstąpienia od umowy w przeciągu 14 dni. Należy podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa każdy konsument nabywający towar na odległość może zrezygnować z zakupu bez podawania przyczyny. Niektórzy sprzedawcy zapominają poinformować o tym klientów. To błąd, który wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Założenie sklepu internetowego – koszt

Wiele osób rezygnuje z założenia własnego sklepu internetowego w obawie przed wysokimi kosztami. Jak kwestia wszelkich wydatków wygląda w praktyce? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje sklep internetowy. Wysokość wydatków jest zależna od wielu czynników. Przykładowo, możesz nawet całkowicie zrezygnować z założenia strony internetowej i sprzedawać produkty na Allegro. Jeśli towar nie będzie zajmował dużo miejsca, zmieścisz go w domu, co pozwoli ominąć koszty magazynowania. Nie musisz również przeznaczać dodatkowych środków na reklamę swojej działalność – możesz sam ją wypromować zupełnie za darmo, zakładając profile w social mediach.

Własny sklep internetowy – koszty związane z prowadzeniem działalności

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest założenie własnej działalności gospodarczej i uiszczanie z tego tytułu comiesięcznych składek ZUS. Koszty związane z samą składką zdrowotną dla osób zatrudnionych na etat wynoszą minimum 362 zł.

Warto podkreślić, że jako początkujący przedsiębiorca możesz liczyć na preferencyjne składki ZUS. Nie zawsze do prowadzenia sklepu internetowego niezbędna jest własna działalność. Nie musisz jej zakładać, jeśli przychód nie przekroczy miesięcznie 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto. To szansa dla osób, które chcą spróbować swoich sił w e-commerce bez większych zobowiązań.

Ile kosztuje wykupienie domeny?

Zakładając własny sklep internetowy, musisz liczyć się z obowiązkiem wykupienia domeny. Najlepiej, aby nazwa była dokładnie taka sama, jak nazwa Twojego sklepu. Najczęściej koszt domeny to kilka do kilkanaście tysięcy złotych w skali roku. Na koszt wpływa historia domeny, użyta końcówka (pl, com), a także popularność użytego słowa.

Jaki jest koszt opłacenia serwera?

To, ile wydasz na opłatę serwera, zależy od parametrów i możliwości, jakie oferuje. Zatem tutaj podobnie będzie to koszt od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Ile kosztuje platforma e-commerce?

Wszystko zależy jaką platformę wybierzesz i na jaki pakiet postawisz. Najczęściej początkowo zapłacisz za korzystanie z gotowego rozwiązania platformy e-commerce około 100zł w skali miesiąca.

Koszt promocji sklepu internetowego

Sklepy internetowe cieszą się coraz większą popularnością, dlatego z roku na rok powstaje wiele nowych platform sprzedażowych. Niektórzy sprzedawcy decydują się na skorzystanie z płatnej promocji swojej działalności, aby skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów.

  1. Agencje marketingowe

Warto wspomnieć chociażby o usługach agencji interaktywnych, które proponują wsparcie na przykład przy prowadzeniu firmowego bloga lub profilów na portalach społecznościowych. Jeśli ktoś nie jest w stanie samodzielnie zadbać o taką promocję, powinien skorzystać z pomocy zewnętrznej firmy. Koszt jest uzależniony od zakresu prowadzonych działań. Można również zdecydować się na marketing bezpośredni prowadzony przez profesjonalistów, na przykład w postaci mailingu.

  1. Wykupienie reklamy w Google

Google to najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa, dlatego wielu właścicieli e-sklepów decyduje się na wykupienie w niej płatnej reklamy. Aby zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym, można postawić na przykład na kampanię Google Ads. Miesięczny koszt oscyluje w granicach kwoty od 2500 zł netto w górę. Opcji na reklamę z wykorzystaniem Google jest bardzo dużo, dzięki czemu każdy przedsiębiorca ma szansę znaleźć dla siebie optymalne rozwiązanie.

Prawa konsumentów a obowiązki informacyjne e-sklepu

Prowadzenie sklepu internetowego nakłada na sprzedawcę obowiązki informacyjne. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów potencjalny klient musi mieć dostęp do kluczowych kwestii związanych z zawieraniem transakcji na odległość.

Koszty dostawy

Wśród obowiązkowych informacji należy wymienić koszt dostawy – sprzedawca musi udostępnić potencjalnym konsumentom wszystkie opcje wysyłki towaru wraz z kosztami.

Opis oferowanych produktów

Ważne jest także, aby produkty oferowane w sklepie internetowym były dokładnie opisane – klienci muszą wiedzieć, jakie są cechy nabywanego towaru. Świadczenie usług drogą online może wiązać się również z wykonywaniem produktów na specjalne zamówienie. W tym przypadku obowiązkiem sprzedawcy jest dokładne poinformowanie klienta o zasadach obliczania kwoty danej usługi wraz z kosztami wysyłki.

Przestrzegaj prawa konsumenta

Przestrzeganie ustawy o prawach konsumenta musi być priorytetem dla każdego właściciela sklepu online. Zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie działalności w e-commerce, poznaj najważniejsze obowiązki sprzedawców.