dystrybucja towarów

Co jest konieczne do wysyłki paczki automatem Paczkomat®?

W automacie Paczkomat® InPost możliwe jest nie tylko odbieranie paczek. Można w nim niemal równie łatwo nadać przesyłkę. Badania Kantar Polska z kwietnia 2021 roku wykazały, że nadanie paczki w urządzeniu wybiera nawet 70% ankietowanych, w porównaniu do mniej niż połowy respondentów, którzy decydują się nadać paczkę w urzędzie pocztowym, który przez lata miał faktyczny monopol na nadawanie paczki przez klientów indywidualnych. Nadanie paczki w automacie Paczkomat® zyskało na popularności dzięki rosnącej liczbie urządzeń (jest ich już ponad siedemnaście tysięcy), ale także dzięki temu, że nadanie w nim paczki jest bardzo proste.

Wysyłka automatem Paczkomat®– jak to zrobić?

InPost oferuje kilka sposobów na nadanie paczki. Najpopularniejszym z nich jest nadanie przez aplikację InPost Mobile, jednak dla klientów niekorzystających z aplikacji dostępny jest prosty serwis internetowy Szybkie Nadania. W obu tych metodach, żeby nadać paczkę w automacie Paczkomat®, wystarczy wypełnić formularz, opłacić przesyłkę online i zanieść paczkę do urządzenia. Dla bardziej wymagających użytkowników InPost ma również bardziej rozbudowany serwis – Manager Paczek InPost – w którym możliwe jest generowanie wielu paczek naraz, zamawianie podjazdu kurierskiego, czy wysyłka paczki za pobraniem.

Nadanie paczki zdalnie i bez etykiety – zrób to z aplikacją InPost Mobile

Najwygodniejszy sposób, żeby nadać paczkę w urządzeniu Paczkomat® InPost, znajdziemy w aplikacji InPost Mobile. Na czym polega wysyłka za pomocą aplikacji? Żeby nadać paczkę w urządzeniu Paczkomat®, wystarczy wybrać ikonę „Nadaj” przesyłkę na dole ekranu głównego aplikacji i postępować zgodnie z instrukcjami na kolejnych ekranach. Najpierw wybierz rodzaj przesyłki – do wybranego urządzenia albo kurierem na adres odbiorcy. Następnie określ gabaryt przesyłki, wybierając spośród trzech rozmiarów odpowiadających trzem różnym rozmiarom skrytek, które składają się na Paczkomat®. Każdy, kto widział Paczkomat® z bliska, raczej bez problemu oceni na oko, do której skrytki zmieszczą się paczki.

Na kolejnym ekranie znajduje się formularz do wpisywania danych odbiorcy. Niezbędne dane nadawcy i odbiorcy to nazwa (najlepiej imię i nazwisko), numer telefonu i adres e-mail, chyba że korzystasz z opcji nadania paczki kurierem. Wtedy trzeba oczywiście podać dokładny adres dostawy. Jeżeli chcesz nadać przesyłkę do automatu Paczkomat®, możesz go wybrać, korzystając z mapki lub wyszukiwarki. Możesz też pobrać dane adresata z książki adresowej w telefonie. Uzupełnij dane odbiorcy i kliknij dalej.

Na trzecim ekranie wybierzesz metodę płatności i podasz dane nadawcy. Za nadawanie przesyłek zapłacisz BLIKiem, szybkim przelewem online, kartą płatniczą, lub za pomocą Google Pay. Z danych nadawcy, Twój numer telefonu będzie już wpisany, wiec wystarczy nazwa i adres e-mail, które zresztą aplikacja zapamięta z poprzedniej sesji. Na tym ekranie możesz też poprosić o wystawienie faktury VAT za przesyłkę. Po zaakceptowaniu regulaminu i kliknięciu „Dalej”, zostaniesz przekierowany na ekran płatności.

Opłaconą przesyłkę znajdziesz na liście w aplikacji. Wystarczy w dowolnym urządzeniu InPost zeskanować kod QR z jej opisu, aby otworzyła się skrytka. W opisie przesyłki i w wiadomościach od InPost znajdziesz też kod nadania przesyłki. Możesz wpisać ten kod nadania na ekranie maszyny, żeby otworzyć skrytkę. Włóż paczkę do skrytki automatu Paczkomat®, zamknij drzwiczki i gotowe – paczka nadana. Nadawanie przesyłek jeszcze nigdy nie było tak proste.

Jak nadać paczkę w automacie Paczkomat® bez aplikacji?

Jeżeli nie posługujesz się aplikacją, możesz nadać przesyłkę w urządzeniu, posługując się specjalną etykietą wygenerowaną w serwisie internetowym Szybkie Nadania. Jak nadać paczkę w automacie Paczkomat przez Szybkie Nadania? Nadanie przesyłki online wygląda bardzo podobnie do nadawania przesyłek w aplikacji. Serwis Szybkie Nadania to jednostronicowy formularz, w którym podasz dane swoje i adresata oraz wybierzesz typ przesyłki. Dostępna jest przesyłka do automatu Paczkomat® i kurierem do rąk własnych oraz te same trzy gabaryty przesyłek, co w aplikacji. Niezbędne, aby nadać paczkę w maszynie dane, to tak jak w aplikacji, tylko imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Można wybrać Paczkomat® docelowy z listy lub mapki albo wpisać adres dostawy w formularzu. Po zaakceptowaniu regulaminu i opłaceniu przesyłki (BILKiem, szybkim przelewem online, lub kartą) otrzymasz etykietę nadawczą (czyli list przewozowy) w pliku .pdf, który możesz wydrukować w dogodnej chwili. Naklej etykietę na paczkę i zanieś ją do dowolnego urządzenia. Tu zeskanuj kod kreskowy z etykiety albo wprowadź kod nadania na ekranie i włóż przesyłkę do skrytki, która się otworzy. Zamknij drzwiczki i gotowe – paczka nadana.

Dokąd można nadać paczkę w automacie Paczkomat?

W urządzeniu InPost można nadać paczkę do wybranego urządzenia. Samych maszyn jest już w Polsce ponad siedemnaście tysięcy, zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Dostępna jest również tradycyjna dostawa kurierem pod wskazany adres, na terenie całego kraju. Automaty Paczkomat® znajdują się też za granicą, ale paczka międzynarodowa na razie nie jest dostępna.

Jak nadać paczkę w urządzeniu Paczkomat® – odpowiednie zabezpieczenie przesyłki

Maszyny generalnie stanowią dość bezpieczny sposób dostawy przesyłek, ale odpowiednie zabezpieczenie paczki wciąż jest ważne. InPost nie bez powodu wycenia przesyłkę według gabarytu, a nie wagi. Oznacza to oczywiście wygodniejsze nadawanie paczki, ale trzeba też pamiętać o tym, że Paczkomat® ma skrytki określonej wielkości i żeby nadać paczkę w urządzeniu, trzeba ją do tej skrytki włożyć. Jeżeli paczka wchodzi do skrytki „na styk”, to lepiej wybrać większy gabaryt, ponieważ taka paczka może rozerwać się przy wkładaniu lub wyjmowaniu ze skrytki.

Drugą kwestią są etykiety nadawcze. Dzięki aplikacji można nadać paczkę w urządzeniu bez konieczności drukowania etykiety. Nie oznacza to jednak, że paczka jest przetwarzana przez InPost za pomocą magii. Po prostu etykietę na przesyłkę naklei kurier, wyjmując ją z maszyny. Zdarza się, że nadawcy wkładają do skrytki produkty w firmowych opakowaniach albo w ogóle bez opakowania. Opakowanie zostanie wtedy zniszczone poprzez naklejenie na nim etykiety (kurier naprawdę nie wie, co jest w paczce i czy samo pudełko ma wartość). Widziałem już kilkakrotnie gry planszowe, których pudełka zostały zniszczone, bo nadawca po prostu wsadził je do maszyny. Nadawanie przesyłek bez chociaż symbolicznego opakowania nie jest więc dobrym pomysłem. Nadaj przesyłkę z rozsądkiem!

Podsumowanie – co jest potrzebne do wysłania paczki w urządzeniu InPost?

Żeby nadać paczkę w automacie Paczkomat®, musisz mieć dostęp do internetu i aplikację InPost Mobile lub komputer z przeglądarką. Jeżeli korzystasz z serwisu Szybkie Nadania online, to będzie ci też potrzebna drukarka, żeby wydrukować list przewozowy (etykietę nadawczą). Potrzebne ci też będzie konto w banku lub karta kredytowa, które umożliwiają opłacenie przesyłki online. Oczywiście potrzebne są też dane nadawcy i odbiorcy, ale informacje niezbędne, żeby wysłać paczkę z automatu Paczkomat do odbioru w innym urządzeniu to tylko numer telefonu i adres e-mail. Przyda się też odpowiednie zabezpieczenie przesyłki.