sklep internetowy

Sklep internetowy na Facebooku – najważniejsze informacje

Facebook kojarzy Ci się wyłącznie z medium społecznościowym? Sądzisz, że za jego pośrednictwem możesz jedynie nawiązywać znajomości, komunikować się z przyjaciółmi, dodawać i komentować zdjęcia? Nic bardziej mylnego! Od 2004 roku, czyli od chwili założenia tego serwisu przez Marka Zuckerberga minęły już blisko 2 dekady, a sam portal wciąż się zmienia. Jedną z największych zmian w strategii funkcjonowania Facebooka było wyjście w kierunku przedsiębiorców. Obecnie każdy może promować produkty swojego sklepu internetowego na firmowym fanpage`u. Na czym polega sprzedaż produktów na Facebooku? Jak połączyć sklep z tym medium społecznościowym i czy w ogóle warto włączyć je do swoich kanałów sprzedaży? Dowiedz się więcej na ten temat!

Twoi potencjalni klienci są na Facebooku!

Jak wynika z danych GUS, w Polsce ponad połowa użytkowników Internetu korzysta z sieci w celu odwiedzania mediów społecznościowych. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim Facebook, Instagram i WhatsApp, czyli brandy należące do firmy Meta (dawniej Facebook). Obecność Facebooka w codziennym życiu ludzi na całym świecie najlepiej obrazują zaś dane, udostępnione w raportach firmy Meta, z których wynika, że w marcu 2022 r. ilość aktywnych użytkowników strony i aplikacji Facebooka wynosiła dziennie średnio 1,96 miliarda!

Trudno nie zgodzić się więc ze stwierdzeniem, że Facebook jest znaczącym źródłem potencjalnych klientów z całego świata. Z tego medium korzystają chętnie dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze, ludzie z różnych grup społecznych, o zróżnicowanych zainteresowaniach, wykształceniu, pochodzeniu, poglądach. Nic dziwnego, że sklepy internetowe w dużej mierze koncentrują działania marketingowe na Facebooku – jest to bowiem doskonała przestrzeń do prezentacji ofert i komunikacji z każdym odbiorcą.

Czym jest sklep na Facebooku?

Jeszcze do niedawna Facebook proponował firmom kilka prostych opcji promocji produktów i usług. Kiedy potencjalny klient zainteresował się reklamą w formie postu i chciał obejrzeć ofertę e-sklepu, musiał kliknąć link, dołączony do opisu w poście. Linki nie zawsze jednak były widoczne. Wszystko to sprawiało, że zdezorientowani klienci szybko tracili zainteresowanie ofertą i przechodzili do konkurencji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm, Meta stworzyła bardziej intuicyjne rozwiązania i możliwość założenia sklepu bezpośrednio na Facebooku.

Sklep na Facebooku a fanpage i Menadżer reklam Facebook

Zanim dowiesz się, jak wygląda konfiguracja sklepu na Facebooku, sprawdź, czy rozumiesz wszystkie pojęcia, związane z reklamą w tym popularnym medium. Wiele osób korzysta z narzędzia biznesowego, jakim jest Menedżer reklam, którego nie wolno mylić z pojęciem: sklep na Facebooku. Z pozycji Menedżera reklam firmy zakładają sklepy, przypominające stronę internetową.

Sklep na Facebooku działa inaczej niż płatne reklamy, ustawiane w Menadżerze sprzedaży, adresowane do wybranych grup docelowych i publikowane automatycznie w określonych terminach. Jest on nierozerwalnie związany z fanpage`em, czyli profilem, poświęconym danej marce lub firmie. To właśnie z poziomu profilu firmowego przechodzisz płynnie do zakładania i obsługi sklepu internetowego na Facebooku.

Jak założyć sklep na Facebooku? Krótka instrukcja krok po kroku

Czy utworzenie sklepu na Facebooku jest trudne? Nie. Twórcom tego rozwiązania chodzi bowiem o to, by maksymalnie skrócić i uprościć cały proces założenia sklepu w medium społecznościowym. Zatem, jak założyć sklep na Facebooku? Od czego zacząć? Jeśli masz już swój fanpage i konto w Menedżerze reklam, możesz w kilku krokach otworzyć swój własny sklep internetowy na Facebooku. Oto co należy zrobić po wejściu na fanpage:

 1. wybierz opcję: ustawienia (ikonka śrubki),
 2. następnie kliknij hasło: edytuj stronę,
 3. w pasku, który się rozwinie, powinno znajdować się hasło: sklep, a po prawej stronie zobaczysz ikonkę: dodaj kartę – kliknij i zacznij konfigurować swoje indywidualne ustawienia.

Jeśli zależy Ci na tym, by Twój sklep na Facebooku dobrze prosperował i przynosił zyski, musisz starannie uzupełnić i szczegółowo opisać swój asortyment. Jak to zrobić?

Na czym polega opcja dodawania produktów w sklepie na Facebooku?

Dodawanie produktów na stronie Twojego markowego sklepu na Facebooku jest czynnością intuicyjną i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Jedyne, czego potrzebujesz do edycji, to wysokiej jakości zdjęcia i opisy towarów, które oferujesz. W niektórych przypadkach, gdy masz bardzo rozbudowany asortyment lub Twoja strona sprzedażowa powstała od postaw na indywidualne zamówienie, integracja sklepu z Facebookiem wymaga wsparcia programisty.

Dodawanie produktów – jak to zrobić?

Jak uzupełnić karty produktu? Wejdź w panel Menedżera sprzedaży. Masz 3 rozwiązania do wyboru:

 1. ręczne nanoszenie pojedynczych opisów i zdjęć za pośrednictwem formularza z gotowymi polami do wypełnienia (to opcja często wybierana przez osoby, prowadzące niewielkie sklepy internetowe),
 2. import danych z arkuszy Google, CSV, XML itp. (sprawdza się w przypadku większych sklepów ze zróżnicowanym, zmiennym asortymentem),
 3. import danych z zewnętrznej strony Twojego sklepu za pośrednictwem piksela Facebook (jak radzą serwisanci Facebooka, ta opcja jest najbardziej złożona i wymaga wcześniejszej instalacji piksela, ale pozwala automatycznie aktualizować produkty).

Dodatkowe podpowiedzi, jak połączyć sklep internetowy z Facebookiem, znajdziesz w pomocy technicznej Facebooka.

Sukces w e-commerce

Spersonalizuj swój sklep na Facebooku

Pamiętaj o tym, że Twój sklep na platformie Facebook powinien przyciągać uwagę potencjalnego klienta. Zadbaj o nietuzinkowy wygląd katalogu i o przemyślaną kompozycję treści tak, by odwiedzający szybko mogli dotrzeć do określonych miejsc. W Menedżerze sprzedaży możesz skonfigurować ustawienia, dotyczące takich kwestii jak:

 • kolory buttonów (przycisków),
 • wyróżnienia produktów i kolekcji z Twoich katalogów,
 • lokalizacja produktów na stronie.

Dostosuj wygląd sklepu pod oczekiwania klientów

Wielu właścicieli e-sklepów często zapomina o dostosowaniu wyglądu sklepu do oczekiwań i potrzeb swoich odbiorców. Nudna grafika, nieatrakcyjne lub niewidoczne elementy oferty zniechęcają do podjęcia akcji i kliknięcia produktu, co przekłada się na porzucone lub puste koszyki. Co możesz zrobić, by Twój sklep na Facebooku przyciągał uwagę? Dokonaj jego personalizacji poprzez:

 • dodanie banerów z informacją o promocji, rabatach itd.,
 • umieszczenie najciekawszych katalogów produktów na stronie głównej swojego sklepu internetowego,
 • stworzenie prostej nawigacji i mapki strony po to, by klient wiedział, jak szukać produktu i gdzie należy kliknąć, by sfinalizować transakcję.

Jak wykorzystać Facebooka w procesie sprzedaży?

Masz własną stronę www i sklep internetowy, który kiepsko sprzedaje? Szukasz sposobu, jak wyjść ze sprzedażowego dołka oraz zachęcić klienta do obejrzenia i zakupu Twoich produktów? Założenie sklepu na Facebooku może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zwróć uwagę na to, że przeciętny użytkownik smartfona coraz więcej czasu spędza, przeglądając media społecznościowe, coraz trudniej jest zaś zachęcić go do wyjścia poza ramy Facebooka, Instagrama, Tik Toka czy YouTube`a.

Strategie sprzedaży produktów na Facebooku

Jak wykorzystać sklep na Facebooku w celach sprzedażowych? Oto kilka gotowych strategii:

 • ustawiaj swoje reklamy w menedżerze firmy, biorąc pod uwagę aktualne trendy i zainteresowania Twoich potencjalnych klientów (twórz reklamy, uwzględniając dane z Google Analytics, Google Trends, statystyki Facebook),
 • testuj funkcjonalności sklepu na Facebooku: proś znajomych i klientów o opinię, czy Twoja strona, Twój katalog i układ produktów odpowiadają ich indywidualnym potrzebom,
 • rozwijaj sieć społecznościową i fanpage swojego sklepu bądź obecny/obecna w grupach zainteresowań, informuj innych o swojej ofercie, zachęcaj potencjalnych klientów do odwiedzin Twojego sklepu internetowego i opisz dokładnie korzyści, jakie on może im dać.

Czy warto założyć sklep internetowy na Facebooku?

Zastanawiasz się, czy założenie sklepu na Facebooku ma sens? Zdecydowanie tak! To opcja dla inwestorów, którzy chcą wyjść naprzeciw realiom rynku i dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Warto pamiętać o dwóch najważniejszych zaletach:

 1. Globalny zasięg

Facebook ma zasięg globalny, więc jest to świetne narzędzie do pozyskiwania klientów na skalę międzynarodową.

 1. Darmowe narzędzie

Sklep internetowy na Facebooku jest narzędziem darmowym, więc nie generujesz dodatkowych kosztów na etapie rozruchu swojej firmy, a możesz zyskać dodatkową promocję swojego asortymentu.

Podsumowanie

Sklep na Facebooku możesz potraktować jako wsparcie procesu sprzedaży i nowy kanał promocji Twoich towarów. Obecność e-sklepów w social mediach znacząco ułatwia komunikację z klientami. Przemyślana, atrakcyjna reklama na Facebooku jest o wiele bardziej konkurencyjna niż nachalne, przestarzałe i drogie reklamy radiowe, prasowe, telewizyjne i displayowe na portalach informacyjno-rozrywkowych.