pozyskanie nowych użytkowników aplikacji

Sukces w e-commerce – czego nie może zabraknąć?

Statystycznie branża e-commerce uznawana jest za jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów rynku. Z pewnością czyni ją to atrakcyjną w oczach wielu potencjalnych przedsiębiorców. Jeśli chociaż połowa z nich zdecyduje się założyć swoją internetową działalność, konkurencja stanie się trudna do przebicia. Ze ścianą tą zderza się bardzo wielu właścicieli biznesów online, którzy nie są przygotowani na wyzwania, jakie stawia przed nimi obecny rynek. Aby uniknąć takiego przykrego incydentu, warto dowiedzieć się, na czym polega sukces w e-commerce i jak zrobić własny sklep internetowy w taki sposób, aby pozyskiwanie nowego klienta było efektywne.

Określ swoje cele biznesowe i marketingowe

Kluczowym elementem, który ma nieodzowny wpływ na sukces sklepu internetowego, jest dobrze przemyślana strategia działania. Każdy biznes powinien opierać się bowiem na solidnym fundamencie, dzięki czemu już od początku będzie nastawiony na osiąganie zysków i przewagi nad konkurencją. Aby stało się to możliwe, przedsiębiorca musi zdecydować, w którym kierunku będzie podążać.

Analiza konkurencji

Do przygotowania szczegółowego planu właściciel sklepu internetowego powinien wykorzystać analizę konkurencji, określić potencjał branży, w której pragnie oddziaływać, jak również zweryfikować własne możliwości oraz cele, jakie chce osiągnąć. Ponadto musi postawić na odpowiedni marketing i promocję. Istotnym elementem są również sprawy finansowe, związane z budżetem, abyśmy wiedzieli, jak wiele uda się postawić na np. SEO i SEM.

Ustalenie grupy docelowej

Po dokonaniu wstępnych założeń warto przejść do scharakteryzowania potencjalnej grupy klientów, do których ma być skierowana oferta. W dalszej kolejności musi on także zastanowić się, jak zachęcić ich do robienia zakupów właśnie w jego sklepie internetowym. Szczegółowo dopracowana strategia marketingowa to tak naprawdę podstawa sukcesu, jeżeli chodzi o prowadzenie biznesu w handlu elektronicznym. Na tym jednak nie kończą się – a wręcz zaczynają! – czynniki, o których nie należy zapominać, jeżeli pragnie się osiągnąć sukces w branży e-commerce.

Przemyślany plan sprzedaży – droga do sukcesu w e-commerce

Bez wątpienia większość sklepów internetowych zawdzięcza swój rozkwit logistyce. To właśnie ona stanowi jeden z głównych czynników, które wpływają na to, czy dana firma osiągnie sukces, czy zniknie w tłumie konkurencji, powoli zatracając swoją pozycję. Pojęcie logistyki jest bardzo szerokie, jednak z perspektywy e-sklepu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, co można zaoferować klientom, aby ich odczucia w trakcie procesu zakupów były jak najlepsze.

Odpowiednio zorganizowana logistyka zakłada bowiem udostępnienie konsumentom różnorodnych form płatności, czy możliwości dostawy towarów na kilka sposobów. Każdy z tych zabiegów nie tylko daje klientowi sklepu możliwość indywidualnego wyboru, ale także zapewnia poczucie bezpieczeństwa w trakcie składania zamówienia i dokonywania płatności.

Logistyka e-commerce

Ponadto każdy sklep internetowy powinien dysponować magazynem, w którym przechowywane są produkty przeznaczone do sprzedaży. Rozwiązania logistyczne mają przede wszystkim usprawniać jego funkcjonowanie oraz umożliwiać efektywne zarządzanie przestrzenią i organizacją produktów. Automatyzacja oraz optymalizacja procesów w sklepach internetowych pozwala im znacznie ulepszyć swoją ofertę. Jednym z głównych przykładów jest fakt, iż obecnie realizacja zamówienia jest możliwa nawet w ciągu jednego dnia, co jeszcze kilka lat temu było nie do zrobienia. Odpowiednio dopracowana logistyka jest zatem kluczem, jeżeli chodzi o wydajność oraz oszczędność biznesu, tym samym ściśle przyczyniając się do odnoszonego przez niego sukcesu.

Dostosowana i atrakcyjna oferta – pokaż swój sklep w dobrym świetle

W dużej mierze to, czy dany klient zdecyduje się pozostać na stronie internetowej sklepu, zależy od tego, czy przyciągnie ona jego uwagę oraz wzbudzi zainteresowanie. Platforma, na której założony jest e-commerce, powinna więc być bogata w tematyczne grafiki i teksty, które zachęcają do skorzystania z oferty firmy, a jednocześnie – w odczuciu konsumenta – nie są nachalne. Chcąc zyskać przewagę nad konkurencją z branży, warto stawiać na oryginalne i niepowielane treści, które uczynią stronę nieszablonową.

Prezentacja produktu

Z perspektywy klienta robiącego zakupy w sieci niewątpliwie najważniejszy jest… produkt. Dlatego też właściciele sklepów online powinni dobrze zadbać o przedstawienie swojego towaru w jak najkorzystniejszy sposób. Posłużą temu zarówno szczegółowe opisy produktów znajdujących się w ofercie, jak i zdjęcia, które najlepiej oddają rzeczywistość. Warto pamiętać, że największą zmorą zakupów w Internecie jest brak fizycznego kontaktu z przedmiotem przed jego zakupem. Dlatego też istotne jest, aby w zamian zaoferować klientom jak najwięcej informacji na jego temat.

Doceniaj i nagradzaj, czyli jak zbudować pozytywny wizerunek firmy

Kolejnym aspektem, którego nie może zabraknąć wśród działań podejmowanych przez właścicieli e-commerce, jest budowanie pozytywnego wizerunku firmy. W tej kwestii mogą oni wykazać się niemałą kreatywnością, poprzez wdrażanie licznych działań marketingowych. Zanim jednak dotrzemy do tego, w jaki sposób najskuteczniej pozyskiwać nowych klientów, warto bliżej przyjrzeć się kwestii budowania trwałych relacji ze stałymi usługobiorcami. To właśnie oni stanowią główne źródło dobrych informacji o firmie, dzięki czemu uznaje się ich za najlepszy (i bezpłatny!) sposób reklamy biznesu. Aby jednak miało to miejsce, trzeba zaoferować im coś w zamian.

Najczęściej więc sklepy online decydują się na wdrażanie różnorodnych programów lojalnościowych, których zadaniem jest nagradzanie usługobiorców w zamian za dokonywane zakupy. Zazwyczaj zbierają oni punkty, które następnie mogą wymienić na zniżkę, podczas finalizowania płatności za kolejne zamówienie. Takie rozwiązanie nie tylko zachęca klientów do ponownych odwiedzin sklepu, ale i do pozytywnego wyrażania się na temat marki. Dzięki temu można nie tylko skutecznie przyciągnąć klienta do sklepu, ale i zwiększyć zyski ze sprzedaży – zadowoleni klienci to bowiem jeden z głównych filarów sukcesu e-commerce!

Działania w mediach społecznościowych

Branża handlu elektronicznego przyciąga nie tylko klientów, ale i konkurencję, która z pewnością dołoży wszelkich starań, aby stać się najatrakcyjniejszym podmiotem na rynku. I choć żaden przedsiębiorca nie ma wpływu na to, ile bliźniaczych sklepów rozpocznie swoje funkcjonowanie w sieci, może zwiększyć swoją przewagę poprzez wdrożenie przemyślanych działań marketingowych. Najlepszą płaszczyzną na ich prowadzenie od lat są media społecznościowe, w tym Facebook, Instagram, LinkedIn czy TikTok.

Wybierz odpowiedni kanał w social mediach

Wybór najwartościowszego źródła przekazu w dużej mierze zależy od tego, kim jest docelowy klient. To właśnie social media gromadzą miliony użytkowników, którzy każdego dnia świadomie lub nie są podatni na oddziaływanie internetowych reklam. Wobec tego to właśnie w tym miejscu najlepiej promować swoją działalność. Jednocześnie media społecznościowe to najwygodniejszy sposób na dotarcie do szerokiego grona potencjalnych klientów, którzy mogą wykazać zainteresowanie ofertą prowadzonego sklepu.

Content marketing i reklamy Ads

Niemniej jednak marketingu nie warto ograniczać wyłącznie do jednego miejsca. Chcąc osiągnąć sukces w branży e-commerce, warto reklamować swój biznes także poprzez reklamy Google Ads, na które klienci natkną się w trakcie wyszukiwania interesującego ich towaru. Ponadto nie należy zapominać o content marketingu, dzięki któremu sklep internetowy będzie postrzegany w kategoriach eksperta z dziedziny, której dotyczy sprzedaż produktów. Dla podtrzymania trwałych relacji z klientami warto również przemyśleć takie rozwiązanie, jak choćby e-mail marketing.