Aplikacje mobilne

Za jakie aplikacje mobilne trzeba zapłacić?

Każdy posiadacz smartfonu – niezależnie od tego, czy jest to urządzenie z systemem operacyjnym Android, czy iOS – codziennie korzysta co najmniej z kilku aplikacji, dzięki którym funkcje sprzętu zostają rozszerzone o nowe możliwości. Standardowo w ofercie sklepu mobilnego w dużej mierze znajdują się bezpłatne aplikacje, co w pewnym stopniu przyzwyczaja użytkownika do braku konieczności uiszczania opłat za pobierane elementy. Nie wszystko jednak jest dostępne za darmo. Za które z nich trzeba płacić, jak tego dokonać i czy w ogóle warto to robić? Sprawdźmy!

Funkcjonalność aplikacji mobilnych. Czyli jak odmienić oblicze własnego urządzenia mobilnego?

Aplikacje mobilne to nic innego, jak oprogramowania, które działają na urządzeniach przenośnych. Ich głównym zadaniem jest zwiększanie funkcjonalności sprzętu, poprzez dostarczanie mu nowych możliwości. Bez wątpienia stanowią one także źródło rozrywki dla każdego posiadacza smartfonu czy tabletu. Wraz z zakupem wybranego urządzenia, każdy użytkownik otrzymuje możliwość dowolnego instalowania apek z poziomu sklepu mobilnego Google Play czy App Store. Dzięki temu może dowolnie skonfigurować swój sprzęt, dostosowując go do własnych potrzeb i preferencji. Czy jednak zawsze bez zobowiązań finansowych można pobrać to, czego w danej chwili się potrzebuje?

Czy aplikacje w telefonie są płatne?

W dużej mierze sklep dostępny w telefonie przyzwyczaił użytkowników do tego, iż nie muszą oni płacić za użytkowanie wybranych aplikacji. W rzeczywistości bowiem większość z nich jest dostępna za darmo – lub tak się tylko wydaje, o czym przekonasz się za moment – przez co niektórzy w dalszym ciągu zadają sobie pytanie, czy aplikacje są płatne? Odpowiedź jest jednoznaczna: tak, są, ale nie wszystkie. Niektóre bowiem można swobodnie pobierać i użytkować bez konieczności uiszczania za to jakiejkolwiek płatności. Inne zaś wymagają już wkładu pieniężnego. Jeszcze inne mogą być wyłącznie po części użytkowane za darmo. Od czego to zależy i co warto wiedzieć na ten temat? Sprawdźmy!

Rodzaje płatności za aplikacje

W każdym sklepie mobilnym obsługiwanym z poziomu telefonu można znaleźć szereg aplikacji, które są ogólnodostępne dla użytkowników, czyli nie wymagają od nich uiszczania żadnej płatności w zamian za pobranie. Do tej kategorii należą przede wszystkim wszelkiego rodzaju aplikacje mediów społecznościowych (np. Instagram, Facebook, Snapchat), jak również te obsługujące internetową bankowość (np. Moje ING Mobile, mBank), stanowiące wirtualny odpowiednik sklepów stacjonarnych (np. ZARA, Lidl Plus), czy ogólnie zwiększające funkcjonalność smartfonu i dostarczające jego użytkownikowi rozrywki.

Niemniej jednak nie każda aplikacja znajdująca się w sklepie Google Play czy App Store jest darmowa – nawet wtedy, kiedy na pierwszy rzut oka mogłaby taka właśnie się wydawać. Aby zrozumieć tę kwestię, istotne jest zapoznanie się z trzema rodzajami płatności.

  • Opłata jednorazowa – Opłata jednorazowa to najczęściej spotykany rodzaj płatności w sklepach mobilnych. Jak sama nazwa wskazuje, opłata za daną aplikację w całości odbywa się za pośrednictwem jednej transakcji. Po tym, jak zostanie ona pobrana na telefon użytkownika, może on w pełni korzystać z jej funkcjonalności, bez obaw ponoszenia żadnych dodatkowych czy ukrytych kosztów.
  • Abonament miesięczny lub roczny – Drugim rodzajem płatności jest tak zwany długoterminowy abonament, który zazwyczaj obliguje użytkownika do uiszczania określonej opłaty co miesiąc lub w dłuższym okresie rozliczeniowym. W takiej sytuacji najczęściej aplikacja w sklepie jest dostępna za darmo, jednak w bardzo okrojonej lub testowej wersji. Wobec tego, aby móc w pełni korzystać z jej funkcji, właściciel telefonu musi zobowiązać się do systematycznych płatności, które odblokowują pozostałe możliwości. Do aplikacji z tej dziedziny należą choćby Endomondo czy Spotify.
  • Mikropłatności – Ten rodzaj płatności w przeważającym stopniu jest związany z grami mobilnymi, które w trakcie rozgrywki wymagają od użytkownika dokupienia kolejnych elementów. I choć początkowo mógł on zainstalować grę lub apkę na swoim telefonie całkowicie za darmo, aby móc w pełni cieszyć się z dostępnych w niej dodatkowych elementów, potrzebuje co jakiś czas dokonać mikropłatności. Przeważnie aplikacja lub gra nie wymaga od posiadacza telefonu takiego działania, jednak co jakiś czas wywiera na nim wpływ, poprzez komunikaty informujące o tym, iż mógłby skorzystać z dodatkowych funkcji, które ułatwią mu przejście do kolejnego etapu.

Jak kupić grę lub aplikację w Sklepie Google Play?

Jeżeli potrzebujesz skorzystać z aplikacji, która na stronie sklepu znajduje się w kategorii „płatne”, z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zakupić ją na swój telefon. W rzeczywistości nie jest to skomplikowane, a cały proces ogranicza się do kilku ważnych kroków. Sprawdź sam!

Zakładanie kont w aplikacji Google Play

Każdy użytkownik telefonu z systemem Android musi posiadać aktywne Konto Google, które umożliwi mu zalogowanie się do Sklepu Google Play. W pierwszej kolejności należy więc założyć je, a następnie dodać konto w zakładce ustawień na telefonie. Dalszy krok zakłada podpięcie konta w sklepie mobilnym, aby móc w pełni korzystać z jego funkcjonalności. Kiedy już to zrobisz, możesz odszukać pożądaną przez siebie aplikację i opłacić jej pobranie. Tylko… jak to zrobić?

W jaki sposób opłacić aplikację?

W sklepach mobilnych dostępnych dla właścicieli smartfonów znajdują się różnorodne formy płatności. Dzięki temu każdy może wybrać preferowaną przez siebie metodę opłaty za pobieraną aplikację.

  • Płatność przez rachunek w sieci komórkowej (Dodaj do rachunku) – Z tej opcji tej mogą korzystać osoby, które opłacają abonament w sieciach Play, Orange, Plus oraz T-Mobile. Podczas dokonywania płatności za aplikację, wystarczy zaznaczyć, aby jej koszt został doliczony do bieżącego rachunku.
  • Karta debetowa lub kredytowa – Płatność za pomocą karty debetowej lub karty kredytowej to jedna z najwygodniejszych metod płatności, jakie oferują sklepy mobilne. Można bowiem dodać ją bezpośrednio do aplikacji i zapamiętać dane dla kolejnych transakcji. Przy uiszczaniu opłaty wystarczy nacisnąć tę opcję i poczekać, aż internetowa bankowość zweryfikuje płatność.
  • Opłata za pomocą karty podarunkowej – Zakupy w sklepach mobilnych można robić również za pomocą karty podarunkowej. W trakcie pobierania pożądanej aplikacji wystarczy zrealizować kod z karty, poprzez wpisanie go w odpowiednim miejscu.

Czy warto płacić za aplikacje na telefon?

Z pewnością płacenie za aplikacje mobilne nie dla każdego jest czymś naturalnym. W rzeczywistości jednak rozwiązanie to ma swoje zalety. Docenią je przede wszystkim ci, którzy nie lubią rozczarowań – takie bowiem mogą wystąpić, kiedy po zaprzyjaźnieniu się z daną apką, nagle zacznie ona wymagać uiszczenia opłaty, której początkowo udało się uniknąć. Ponadto aplikacje płatne to sposób na pożegnanie problemu pojawiających się reklam, które potrafią wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej opanowanego użytkownika!