zakupy w aplikacji mobilnej

Najciekawsze funkcje aplikacji mobilnych!

Aplikacje mobilne na smartfony pod kontrolą iOS i Androida coraz bardziej dominują, ale i ułatwiają nasze codzienne funkcjonowanie. Cokolwiek chcesz zrobić – jest jakaś aplikacja mobilna, która może ci w tym pomóc. Z drugiej strony, tak przywykliśmy do tego, że mamy dedykowaną aplikację praktycznie do wszystkiego, że jeśli nie ma aplikacji mobilnych realizujących jakąś naszą niszową potrzebę, to nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Zwłaszcza że często nie ma też tych informacji czy funkcji w innej formie. Niemniej jednak, jest multum aplikacji mobilnych, które są naprawdę użyteczne i z których korzystamy na co dzień, często nie zdając sobie nawet sprawy, jak bardzo ułatwiają nam życie.

Rodzaje, typy oraz zastosowanie aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne mają niezmierzoną liczbę zastosowań: komunikacja, rozrywka, finanse, podróże, zakupy. Rozwój aplikacji mobilnych jest niepowstrzymany, funkcjonalność aplikacji mobilnych rośnie z dnia na dzień i wciąż pojawiają się nowe aplikacje i funkcjonalności. Samych kategorii aplikacji na iOS i Androida można by wymienić bez liku. Jest to temat rzeka, więc zobaczmy po prostu, co jest w moim telefonie.

Aplikacje mobilne do komunikacji

Zasadniczym zastosowaniem telefonu jest komunikowanie się z innymi. Smartfony nie są pod tym względem wyjątkowe, dlatego aplikacje do komunikacji mają w moim urządzeniu swój własny folder – żeby były wszystkie zebrane w jednym miejscu. Oczywiście są to wbudowane w system aplikacje mobilne do rozmów telefonicznych i SMSów, ale na tym nie koniec. Zacznijmy od komunikatorów. Funkcje aplikacji mobilnych tego typu są w każdej podobne – wysyłanie widomości tekstowych i zdjęć oraz połączenia głosowe i wideo. Niestety różne grupy moich znajomych używają różnych komunikatorów, więc i ja muszę mieć ich kilka. Z mniej pospolitych opcji warto zwrócić uwagę na szyfrowanie komunikacji, które oferują niektóre z aplikacje mobilne. Poza komunikatorami za niezbędną uważam też aplikację do odbierania i wysyłania e-maili.

Aplikacje mobilne do surfowania po Internecie

Bez dostępu do treści dostępnych w sieci trudno dziś funkcjonować. Oczywiście podstawą jest tu przeglądarka internetowa, która teoretycznie mogłaby wystarczyć, bo przecież wszystkie serwisy mają swoją wersję przeglądarkową. Na ogół jednak lepiej sprawdzają się wyspecjalizowane aplikacje do poszczególnych serwisów. Wybierając przeglądarkę, warto zwrócić uwagę na możliwość synchronizacji z przeglądarką, której używasz na komputerze stacjonarnym czy laptopie. Korzystając ze wspólnego profilu, masz dostęp do wspólnej historii przeglądania i wyszukiwania na wszystkich urządzeniach oraz, co ważniejsze, do danych formularzy i zapisanych haseł, co znacznie upraszcza logowanie się do różnych serwisów internetowych. Alternatywnie można się logować do różnych serwisów, korzystając z haseł zapisanych w dedykowanej aplikacji do ich przechowywania.

Aplikacje mediów społecznościowych

Treści zamieszczane w mediach społecznościowych są dziś tym, czym żyje cały świat. Dedykowane aplikacje do twoich ulubionych serwisów społecznościowych sprawdzają się zwykle lepiej niż ich wersja webowa na smartfona. Jedną z głównych korzyści, jaką dają aplikacje mediów społecznościowych, jest możliwość bezpośredniego wysyłania zdjęć i nagrań z telefonu. Powiadomienia push radzę jednak wyłączyć, bo stałe śledzenie polubień i komentarzy jest niezdrowe. W ogóle sugeruję skorzystać z funkcji wellbeing Androida i ustawić sobie limit czasowy na aplikacje do mediów społecznościowych. Po upłynięciu wyznaczonego czasu aplikacje stają się niedostępne do następnego dnia.

Funkcje aplikacji mobilnych – oglądanie i słuchanie

Z aplikacji można też korzystać do celów rozrywkowych. Dla mnie najważniejsze jest słuchanie treści w formie audio, korzystam więc z aplikacji do słuchania podcastów i dwóch różnych aplikacji do słuchania audiobooków. Jedną z moich ulubionych funkcjonalności jest automatyczne wyłączanie odtwarzania po określonym czasie, co bardzo przydaje się do słuchania przed snem. Najlepiej, jeśli odtwarzanie wyłącza się po określonym czasie bezczynności, ale bardzo niewiele aplikacji ma tą znakomitą opcję. Niektóre aplikacje tego typu dają też możliwość skorzystania z oferty księgarni z poziomu aplikacji.

Słuchać można też muzyki. Słuchanie muzyki z mp3 współcześnie wyparło w większości streaming muzyki z sieci. Ja takie aplikacje streamingowe mam dwie: jedną do słuchania, a drugą (od której odstraszają mnie na ogół reklamy) mam zintegrowaną z budzikiem w smartfonie. Zamiast irytującego brzęczenia słyszę rano muzykę ze swojej playlisty.

Niektórzy wolą słuchać muzyki z YouTube’a, ale tu tez reklamy są dużym utrudnieniem. Jest jednak na tej platformie dużo innych ciekawych treści. Poza tym można sobie zainstalować aplikację do oglądania filmów i seriali z ulubionej platformy streamingowej, chociaż telefon nie jest idealnym urządzeniem, jeśli chodzi o takie zastosowanie.

Bankowość i finanse

Aplikacja może ci też dać dostęp do twojego konta w banku i innych usług finansowych. Podgląd konta to nie jedyne do czego możesz uzyskać dostęp za pomocą aplikacji bankowej. W chwili obecnej banki starają się, żeby aplikacje mobilne dawały dostęp do niemalże pełnej oferty usług finansowych banku. Można zamówić kartę płatniczą, czy kredytową, wziąć pożyczkę, sprawdzić dokumentację, składać wnioski, a nawet załatwić wiele spraw urzędowych, aczkolwiek najczęściej korzysta się z możliwości robienia przelewów. Tu wyróżnia się usługa BLIK, która umożliwia łatwe i bezpieczne płacenie za zakupy w Internecie, robienie przelewów na numer telefoniczny (o ile odbiorca korzysta również z funkcji BLIK, dostanie pieniądze natychmiast), a także wybieranie gotówki z bankomatów.

Zakupy w Internecie

E-commerce to od lat bardzo szybko rozwijająca się branża. Współcześnie coraz popularniejsza staje się koncepcja m-commerce, czyli zakupów mobilnych. Zakupy przez wersje webowe sklepów internetowych na małym ekranie smartfona nie zawsze są wygodne, więc większe serwisy sprzedażowe mają oczywiście swoje aplikacje, które nie tylko usprawniają zakupy, ale mogą też reklamować użytkownikom najnowsze okazje i promocje.

Osobiście nie korzystam z aplikacji sklepów internetowych, bo wolę robić zakupy na komputerze, ale towary to nie jedyne, co można kupić, korzystając z aplikacji. Można na przykład kupować bilety komunikacji miejskiej, kolejowe i do kina, a także płacić za parking i różne inne drobne usługi, co jest bardzo wygodne.

W kategorii zakupy należy też wymienić aplikacje lojalnościowe różnych sklepów, kawiarni, restauracji itp. Osobiście korzystam tylko z kilku z nich, ale nie da się ukryć, że wygodniej jest mieć kilka aplikacji niż stos kart lojalnościowych, szczególnie jeśli wyłączy się irytujące powiadomienia.

Nadanie, odbiór i śledzenie paczki za pomocą aplikacji mobilnej

Jak już coś kupię w sklepie internetowym, to jakoś mi to muszą wysłać. I tu na scenę wchodzi jedna z najbardziej użytecznych aplikacji w moim smartfonie: InPost Mobile. Oczywiście, jak przystało na aplikację firmy kurierskiej, pozwala ona na bezproblemowe śledzenie przesyłek, które są dodawane do listy automatycznie. Aplikacja wyświetla nawet powiadomienia push, kiedy znajdę się w pobliżu automatu Paczkomat®, w którym czeka na mnie paczka. W aplikacji InPost Mobile mam też kilka innych funkcjonalności. Po pierwsze, zdalne otwieranie skrytek: klikam „otwórz” w aplikacji i jeśli znajduję się obok maszyny, to po paru sekundach otwiera się skrytka z moją paczką. Mogę też nadawać przesyłki w automacie Paczkomat®, bez potrzeby drukowania etykiety nadawczej. Wypełniam formularz, płacę online i wsadzam paczkę do dowolnej maszyny, skanując kod QR z ekranu. Zdarzało mi się też korzystać z możliwości przekierowania paczki kurierskiej do automatu Paczkomat®. A jest jeszcze parę funkcji, z których korzystam, takich jak zwroty, przedłużanie pobytu przesyłek w Paczkomat®, płatności za pobraniem, strefa łatwego dostępu. Jeśli chodzi o usługi kurierskie, to jest prawdziwy kombajn – urząd pocztowy w kieszeni.