Jak bezpiecznie wysyłać szklane przedmioty?
Szklane przedmioty stanowią oczywisty problem, jeśli chodzi o transport paczki. Choć przesyłki kurierskie przewożone są z pewną dozą ostrożności, to są też przewożone szybko i w dużych ilościach. Firmy kurierskie nie są w stanie zapewnić pełnego bezpieczeństwa kruchych przedmiotów podczas transportu. Dlatego odpowiednie opakowanie delikatnych przedmiotów jest bardzo ważne. Czasem wystarczy owinąć wszystko grubą folią bąbelkową, ale sztuka zapakowania szkła na tym się nie kończy. O czym warto pamiętać, powierzając szklany przedmiot w ręce firmy kurierskiej?
Jak zapakować szkło do wysyłki – różne problemy, różne rozwiązania
Po pierwsze, warto wiedzieć, jak pakować delikatne przedmioty, żeby zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo – jest tu kilka zasad. Szczególnej uwagi wymagają przedmioty o nietypowych kształtach. Trzeba też wiedzieć trochę o tym, jaką odpowiedzialność ponoszą firmy kurierskie. Szklane przedmioty często mają w sobie płynną zawartość i warto sobie zadać pytanie, czy w ogóle można wysłać kurierem szkło z zawartością i jakie wiąże się z tym ryzyko. Na początek można też zastanowić się nad sposobem wysyłki. Tania paczka nadawana do automatu Paczkomat® lub punktu obsługi może się lepiej sprawdzić przy wysyłce szkła, bo paczki spędzą mniej czasu w furgonetce, gdzie szkło narażone jest na stłuczenie.
Jak wysłać kurierem szkło – zasady pakowania delikatnych przedmiotów
Jak zapakować słoiki do wysyłki? Podstawowe zasady pakowania szklanych przedmiotów są takie same jak innych delikatnych przedmiotów, czy nawet każdej innej paczki. Podstawą opakowania każdej przesyłki, w tym takiej zawierającej delikatne przedmioty, jest umieszczenie zawartości przesyłki w solidnym kartonie. Podczas gdy do przesyłki przedmiotów bardziej odpornych na zgniatanie czy uderzenia wystarczy często foliopak albo koperta bąbelkowa, przy wysyłce szkła i innych delikatnych przedmiotów, najlepiej użyć kartonu. Karton musi przede wszystkim spełniać dwa warunki. Po pierwsze, musi być na tyle mocny, żeby zawartość przesyłki nie rozerwała dna i nie wypadła dołem podczas przenoszenia, szczególnie jeżeli wspomniana zawartość przesyłki jest ciężka. Po drugie, podczas transportu kurierzy stawiają przesyłki jedna na drugiej, więc karton musi być na tyle wytrzymały, żeby nie zgniótł się pod ciężarem innej paczki. Kurier raczej nie postawi dwudziestokilogramowej paczki na wierzchu innej przesyłki – niszczenie paczek nie jest w interesie firm kurierskich – ale może na niej położyć kilka mniejszych pakunków.
Wysyłka szkła w kartonie i nie tylko
No więc mamy już karton, w którym będziemy wysyłać szkło kurierem. Co dalej? Tu w ruch idzie folia bąbelkowa i inne sposoby amortyzacji. Najważniejsze jest, żeby kruchy przedmiot nie przesuwał się wewnątrz kartonu, co może być powodem jego uszkodzenia, nawet jeśli zewnętrzne opakowanie pozostanie nienaruszone. Szczególnie jeśli przesyłka zawiera kilka delikatnych przedmiotów. Oczywiście karton przede wszystkim nie powinien być za duży. Nie tylko ze względu na ryzyko uszkodzenia, ale także, żeby nie wysyłać kurierem powietrza, co jest kosztowne i nieekologiczne. Najlepiej zapakować szkło w karton odrobinę większy od przeznaczonego do wysyłki przedmiotu tak, aby produkt owinięty w warstwę amortyzującą (może to być np. folia bąbelkowa) idealnie wypełniał paczkę. W ten sposób najłatwiej uniknąć uszkodzeń szklanych przedmiotów w transporcie wewnątrz paczki.
Nie zawsze jednak da się dobrać karton idealnie do rozmiarów przedmiotu. Może to być niemożliwe albo zwyczajnie nieopłacalne. Wtedy paczkę trzeba czymś wypełnić tak, aby zapobiec przesuwaniu się przedmiotów w przesyłce. Żeby unieruchomić delikatny przedmiot wewnątrz kartonu, najlepiej wykorzystać tzw. kształtki, czyli kawałki styropianu lub kartonu uformowane tak, żeby idealnie wypełniały przesyłkę. Jest to jednak rozwiązanie dość trudne w implementacji, bo trzeba mieć dedykowane kształtki. Jakie inne rozwiązania można więc zastosować? Jeżeli karton jest dużo większy od przedmiotów w środku, najlepszym wypełniaczem są worki powietrzne. Są duże, lekkie i zapewniają oparcie przedmiotom wewnątrz przesyłki. Jeżeli pustego miejsca jest mniej, to można zastosować wypełniacze, takie jak wełna drzewna, ścinki papieru, czy po prostu gnieciony papier pakowy, czy nawet makulaturowy.
Do wysyłki kruchych przedmiotów bardzo przydaje się też folia bąbelkowa. Można ją stosować jako wypełniacz (zwijając w rulony) albo jako wyściółkę (wykładając paczkę jedną czy dwoma warstwami folii). Przede wszystkim jednak należy owinąć szklane przedmioty folią bąbelkową, tak aby miały własną warstwę amortyzującą. Jest to szczególnie ważne, jeśli przesyłka zawiera kilka przedmiotów. W tej sytuacji warto też rozdzielić je kartonowymi wkładkami.
Pakowanie przedmiotów o nieregularnych kształtach
Szczególną kategorią delikatnych przedmiotów są te o nietypowych kształtach. W przypadku szkła mogą to być np. puchary i inne naczynia ozdobne, jak również bibeloty, witrażyki, czy ozdoby. Należy unikać sytuacji, kiedy elementy przeznaczonego do wysyłki przedmiotu wystają poza paczkę. Czasami jest to nieuniknione i wtedy należy je owinąć w folię bąbelkową i kilka warstw miękkiego kartonu. Zdecydowanie lepiej jednak jest, żeby cały przedmiot mieścił się w przesyłce. Wolne przestrzenie wokół przedmiotów w paczce trzeba wtedy czymś wypełnić. Należy raczej unikać stosowania wyłącznie wypełniaczy sypkich, takich jak płatki styropianowe czy skropak, ponieważ mogą one przemieszczać się wewnątrz przesyłki, więc nie unieruchamiają przedmiotów i nie chronią pakunku przed zgnieceniem podczas transportu. Lepiej korzystać z worków powietrznych i półsztywnych zabezpieczeń, takich jak wełna drzewna czy gnieciony papier, ewentualnie tylko wypełniacze sypkie dać tam, gdzie skomplikowany kształt uniemożliwia użycie czegoś innego, czy opakowanie przedmiotów.
Czy kurier przewiezie pełne butelki?
Ze szkła wykonuje się różne rzeczy, w tym przede wszystkim pojemniki, takie jak butelki czy słoiki, a w nich często znajdują się różne produkty. Jak zapakować szkło do wysyłki w tej sytuacji? Zacznijmy od tego, że wiele regulaminów firm kurierskich nie dopuszcza przewozu płynów. Tak więc, jeśli butelka stłucze się, a zawartość przesyłki się wyleje, to firma nie tylko nie weźmie odpowiedzialności za straty, ale także nadawca będzie odpowiedzialny za ewentualne uszkodzenie innych paczek.
Podsumowanie
Kurier stara się oczywiście dostarczyć przesyłkę do klienta w nienaruszonym stanie, ale droga jest długa i różne rzeczy mogą się stać po drodze. Jednak bez obaw – odpowiednio zabezpieczone przedmioty ze szkła dotrą bez uszczerbku do adresata. Wysyłając szkło kurierem, trzeba tylko odpowiednio zabezpieczyć przesyłkę. Teraz wiecie już jak to zrobić.