Strona internetowa, aplikacja webowa i aplikacja mobilna – poznaj różnice
Aplikacje webowe są popularnym sposobem na stworzenie czegoś, co będzie działać na różnych systemach operacyjnych, w odróżnieniu od aplikacji desktopowych czy natywnych aplikacji mobilnych, które tworzone są z myślą o konkretnym systemie operacyjnym. Zalety aplikacji webowych są niewątpliwe, jednak natywne aplikacje mobilne mają przewagę w wielu aspektach i rozbudowane aplikacje użytkowe zwykle wykorzystują rozwiązania natywne. Przyjrzyjmy się podstawowym aspektom tworzenia aplikacji webowych i natywnych
Czym jest aplikacja mobilna natywna?
Natywne aplikacje mobilne to aplikacje opracowana do uruchamiania na określonym typie systemu operacyjnego, który wykorzystują konkretne urządzenia – przede wszystkim iOS lub Android. Ponieważ są zaprojektowane do działania na danej platformie, mają możliwość korzystania z pełni zasobów sprzętowych i software’owych urządzenia. W efekcie natywne aplikacje mobilne oferują lepszą wydajność. Taka metoda tworzenia aplikacji działających na urządzeniach mobilnych oferuje niezawodne i wydajne produkty, które mogą wykorzystywać szeroką gamę natywnych interfejsów API i funkcji dostępnych na smartfonach lub tabletach. Oznacza to, że tworzy się niezależne dane wyjściowe dla każdego konkretnego systemu operacyjnego, co pomaga dostarczyć lepszy interfejs dostosowany do różnych urządzeń.
Programowanie aplikacji na iOS
Najczęstszym używanym do tworzenia aplikacji mobilnych dla systemu operacyjnego iOS językiem programowania jest Objective-C. Choć jest on funkcjonalny i bardzo popularny, to jest też dość starym i skomplikowanym językiem programowania, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w programowaniu. Dlatego też Apple opracował nowy uniwersalny język programowania dla wszystkich swoich systemów i urządzeń. Swift jest językiem programowania równie kompletnym, jak Objective-C, ale łatwiejszym do nauczenia. Coraz więcej aplikacji tworzonych jest w tym języku programowania, ponieważ można w nim łatwo tworzyć aplikacje o różnych zastosowaniach. Mają one też znacznie wyższą wydajność niż te tworzone za pomocą Objetive-C.
Programowanie aplikacji na Androida
Jeśli chodzi o Androida, to jest wiele języków programowania, które można wykorzystywać do tworzenia aplikacji na tę platformę. Najbardziej znanym i najczęściej używanym z nich jest niewątpliwie Java. Aplikacje pisane w tym języku mniej obciążają procesor urządzenia z Androidem i szybciej się uruchamiają. Zyskującym na popularności językiem programowania jest stworzony przez Google Kotlin. Jest on kompatybilny z Javą, więc w aplikacjach mobilnych pisanych w Kotlinie można wykorzystywać gotowe fragmenty kodu Java. W określonych sytuacjach można również tworzyć aplikacje na Androida w różnych wersjach języka C.
Czym jest aplikacja webowa?
Za aplikację internetową, zwaną też aplikacją webową, uważamy interaktywną stronę internetową, która daje użytkownikom odczucia podobne do obcowania z natywną aplikacją mobilną. Można powiedzieć, że aplikacje webowe są połączeniem zwykłej strony internetowej i aplikacji mobilnej. Takie rozwiązanie nazywa się też często progresywną aplikacją webową, co odnosi się do faktu, że aplikacje takie są początkowo postrzegane przez użytkowników jako tradycyjne strony internetowe, ale z czasem zachowują się coraz bardziej, jak wieloplatformowe aplikacje mobilne.
Zalety aplikacji webowych to między innymi to, że nie wymagają pobierania i dostosowywania do urządzeń mobilnych, tabletów i komputerów stacjonarnych. Wiele rodzajów aplikacji internetowych jest indeksowanych w wyszukiwarkach internetowych, więc korzystają na podejmowanych przez firmę działaniach SEO. Dzięki plikom service worker, współpracującym z aplikacją webową, można przechowywać dane na urządzeniu użytkownika i korzystać z funkcjonalności, do których dostęp mają aplikacje natywne. Oznacza to, na przykład, że aplikacja może pracować w trybie offline. Obecnie ok. 70% ruchu sieciowego generują urządzenia mobilne. Posiadania aplikacji webowej zapewnia wygląd strony i funkcjonalność dostosowaną do tych urządzeń. Aplikacje webowe generują nawet trzykrotnie większy ruch niż aplikacje natywne, ale dostęp do funkcjonalności uzależniony jest od możliwości przeglądarki użytkownika.
Aplikacja webowa wykorzystuje framework, który dostosowuje się zarówno do systemów operacyjnych Android, jak i iOS. Aplikacja internetowa jest uruchamiana na wszystkich systemach operacyjnych. Aplikacja uruchamiana jest w przeglądarce, z wykorzystaniem tzw. service workers. Aplikacja webowa dostępna jest za pośrednictwem adresu URL, bez potrzeby instalacji w urządzeniu użytkownika i korzystania ze sklepów. Są też bardzo lekkie i można je aktualizować na bieżąco.
Technologia tworzenia aplikacji webowych
Aplikacje webowe są też stosunkowo łatwe do opracowania, ponieważ tworzone są jak strona internetowa. Mają jednak ograniczony dostęp do funkcjonalności urządzeń mobilnych i wymagają połączenia z Internetem w celu ich uruchomienia. W przeciwieństwie do aplikacji webowych, korzystając z natywnego języka programowania, takiego jak Java, można w pełni korzystać z funkcji urządzenia i tworzyć aplikacje, które są niezależne od połączenia internetowego. Rozwiązaniem pośrednim między językami sieciowymi i Javą może być JavaScript, który pozwala na tworzenie bardziej rozbudowanych aplikacji i dostęp do sprzętu, bez osiągania złożoności aplikacji w Javie.
Aplikacje hybrydowe
Aplikacje natywne stanowią ponad 80% całego ruchu mobilnego i są rozprowadzane poprzez systemy sklepów z aplikacjami producentów systemów operacyjnych. Stwarza to dodatkowe utrudnienie dla deweloperów, ponieważ aplikacje takie muszą przejść przez proces weryfikacji przed umieszczeniem w sklepie Apple’a (App Store) czy Google (Google Play). Proces ten jest zarówno kosztowny, jak i skomplikowany.
Z aplikacjami webowymi nie ma tego problemu, chociaż brak możliwości udostępnienia aplikacji webowej w App Store czy Google Play samo w sobie jest ograniczeniem zasięgów dystrybucji aplikacji mobilnych tego typu. Stąd istnienie tak zwanych aplikacji hybrydowych. Rozwiązania hybrydowe usiłują połączyć aplikacje internetowe i mobilne w jedno, najczęściej osadzając standardowe aplikacje webowe w uproszczonej natywnej przeglądarce internetowej, instalowanej na urządzeniu użytkownika.
Aplikacja webowa a mobilna
Strona mobilna czy aplikacja natywna? A może aplikacja hybrydowa? Zarówno aplikacje webowe, jak i natywne, mają swoje plusy i minusy. Zalety aplikacji webowych to przede wszystkim uniwersalność i brak konieczności przechodzenia przez proces weryfikacji sklepu internetowego z aplikacjami. Z kolei aplikacje natywne oferują większą stabilność i wydajność oraz dostęp do pełnych zasobów urządzenia. Ostatecznie wybór zależy od potrzeb i oczywiście od zasobności portfela.