kurier

Jak nadać paczkę kurierem

Czasy pandemii skłaniają do unikania kontaktów międzyludzkich. W miejsce wyprawy do sklepu decydujemy się na zakupy online, a prezenty bliskim wysyłamy za pośrednictwem kuriera. W handlu online kurier pozostaje wśród najbardziej popularnych metod doręczenia paczek. Jednocześnie rośnie też jego popularność wśród klientów indywidualnych. Jedną z przyczyn tej popularności jest krótki czas doręczenia paczek. Dowiedzmy się zatem jak wysłać paczkę kurierem.

Paczka szybko i wygodnie

Przeprowadzone w kwietniu 2020 przez Kantar Polska badani opinii internautów pokazały, że klienci sklepów internetowych najchętniej odbierają zamówienie za pośrednictwem Paczkomatu lub właśnie kuriera (odpowiednio 80% i 70% wskazań). Paczkę pocztową wybiera czterech na dziesięciu respondentów, a odbiór przesyłki w sklepie czy biurze około jednej czwartej ankietowanych. Co z tego wynika? Przede wszystkim, że dla klientów cena jest mniej ważna niż jakość przesyłki. Jakość w tym przypadku to, sądząc po kolejności wskazań, krótki czas przesyłki i wygoda odbioru. To samo liczy się jeżeli wysyłamy paczkę prywatnie, nie dziwi więc, że choć respondenci wciąż najczęściej (53% odpowiedzi) decydują się na usługi Poczty Polskiej, to coraz częściej decydują się też nadać przesyłkę w Paczkomacie (51%) lub wysłać paczkę kurierem (43%).

Zamówienie kuriera z konkretnej firmy kurierskiej

Najczęstsza metoda korzystania z usług firmy kurierskiej wymaga założenie konta w serwisie internetowym tejże firmy. Po zalogowaniu się na rzeczone konto i wejściu w odpowiedni panel klient można wypełnić formularz nadania, w którym podaje się parametry przesyłki i dane odbiorcy (dane nadawcy powinny być w ustawieniach konta) oraz wybiera opcjonalne cechy przesyłki kurierskiej. Po wypełnieniu formularza należy jeszcze opłacić i nadać przesyłkę. Zależnie od firmy kurierskiej można to zrobić w punkcie obsługi, Paczkomacie, lub bezpośrednio u kuriera.

Paczki kurierskie przez pośrednika

Firm kurierskich jest jednak dużo, więc jeżeli nie możesz się zdecydować, z usług której z nich skorzystać, to możesz skorzystać z kalkulatora przesyłek kurierskich. To taki specjalny serwis internetowy, który daje klientom możliwość porównania kosztów wysyłki kurierem przesyłek o określonych parametrach w różnych firmach, jak również zamówienia takiej usługi. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej podając oczekiwane parametry paczki, a serwis wygeneruje listę ofert różnych firm kurierskich spełniających wymagania. Po wybraniu jednej z nich można złożyć zamówienie kuriera, jeżeli ma się konto w serwisie. Warto przy tym pamiętać, że kalkulatory przesyłek są prowadzone przez firmy pośredniczące, więc nie zamawiamy usługi bezpośrednio u operatora. Także ceny mogą być inne, a oferta poszczególnych firm niekompletna.

Jak wysłać paczkę kurierem bez zakładania konta

W obu wymienionych sytuacjach konieczne jest założenie konta w wybranym serwisie. Jeżeli uważasz, że nie warto tego robić żeby raz na jakiś czas zamówić kuriera, to możesz skorzystać z usługi pocztowej lub InPost Szybkie Nadania. Tu również będziesz musiał wypełnić formularz na stronie internetowej, ale nie musisz zakładać konta. Wszystkie dane paczki, odbiorcy i nadawcy podajesz w formularzu, a za przesyłkę zapłacisz przelewem online i nadasz ją w Paczkomacie – wystarczy zeskanować w nim kod z etykiety nadawczej. Przesyłka może być dostarczona do Paczkomatu, ale może ją też doręczyć kurier.

Jak wysłać paczkę kurierem za pomocą aplikacji

Jeżeli podoba ci się opcja bezproblemowego nadawania paczek w Paczkomacie, to możesz to także zrobić korzystając z aplikacji InPost Mobile. W tym przypadku nie trzeba nawet drukować etykiety. Trzeba tylko zainstalować aplikację i zarejestrować w niej swój numer telefonu. Na ekranie głównym aplikacji InPost Mobile u dołu po środku jest przycisk „nadaj”, po wybraniu którego otwiera się formularz. Przesyłka opłacana jest BLIKiem, po czym aplikacja wyświetla kod QR (klient dostaje też e-mail z dziewięciocyfrowym kodem nadania). Po zeskanowaniu lub wpisaniu kodu otworzy się skrytka. Gdy paczka się w niej znajdzie, a drzwiczki zostaną zamknięte, można uznać przesyłkę za nadaną.

Skąd wysłać paczkę kurierem?

Nadawanie w Paczkomacie ma też tą zaletę, że jest ich dużo (10 tysięcy w całej Polsce) i są otwarte 24/7, ale tylko InPost je ma. Korzystając z usług innych operatorów można nadać paczkę w punkcie obsługi, urzędzie pocztowym, punkcie partnerskim, lub biurze pośrednika. Te nie są tak liczne jak Paczkomaty i mają ograniczone godziny otwarcia, ale korzystanie z tej opcji też ma swoje zalety. Przede wszystkim, możesz wtedy nie wypełniać formularza online, jeżeli nie masz ochoty, a zamiast tego tradycyjnie wypełnić go na kartce lub podać wymagane do przesyłki informacje pracownikowi. Nie każdy lubi i umie sprawnie korzystać z internetu czy aplikacji mobilnych.

Jak zamówić kuriera do domu?

Jeżeli jednak w ogóle nie chcesz nigdzie iść, to kurier może przyjechać do ciebie po paczki. U niektórych operatorów jest to standardowa forma wysyłki, u innych dodatkowo płatna usługa. Ale że u tych innych cena usługi podstawowej jest zwykle niższa, to ostatecznie koszt wychodzi podobny. Oczywistym plusem tego rozwiązania jest, że nie trzeba wychodzić z domu żeby zanieść gdzieś paczki. Trzeba za to czekać na kuriera, który przyjedzie po odbiór paczek. Jest to też zwykle droższe rozwiązanie, a przygotowanie wysyłki bywa skomplikowane. Z tych względów opcja ta lepiej sprawdzi się w firmie niż w domu.