kurier

Nadanie paczki kurierem

Sześć sposobów na nadanie paczki kurierskiej

Póki trwa pandemia rozsądne wydaje się unikanie kontaktów z ludźmi. W związku z tym, zamiast iść do sklepu lepiej zamówić kuriera z e-commerce, a zamiast iść do cioci z kwiatami nadać paczkę z prezentem. W tym pierwszym przypadku kurier pozostaje niewątpliwym liderem wśród sposobów doręczenia przesyłki, ale i w tym drugim zyskuje na popularności. Głównymi powodami dla których ten rodzaj przesyłki cieszy się takim wzięciem są szybkie doręczenie paczek i łatwość ich odbioru. Nadanie paczki kurierskiej zresztą też nie jest skomplikowane. Dowiedz się jak to zrobić i zamów kuriera!

Jak nadać paczkę, to szybko i wygodnie

W kwietniu 2020 Kantar Polska przeprowadził badanie opinii internautów wiele mówiące o preferowanych sposobach nadania i doręczenia paczek. Klienci e-commerce najczęściej wskazują na nadanie przesyłki do Paczkomatu albo właśnie na kuriera (odpowiednio 80% i 70% odpowiedzi). Doręczenia paczki przez listonosza oczekuje czterech na dziesięciu ankietowanych, natomiast odbiór paczki w punkcie obsługi odpowiada tylko około jednej czwartej z nich (mimo, że tak jest taniej). Jakie można z tego wysnuć wnioski? Przede wszystkim taki, że dla kupujących on-line cena jest mniej istotna niż jakość usługi doręczenia paczki, którą oferują firmy kurierskie, czyli, sądząc po tym jak układają się preferencje, krótki czas doręczenia paczek oraz prostota odbioru przesyłki. Te samy walory powinny czynić przesyłki kurierskie atrakcyjnymi dla klientów indywidualnych. Tak też jest w istocie, bo chociaż ankietowani wciąż najchętniej wysyłają paczkę pocztową (53% wskazań), to coraz wybierają nadanie paczek u kuriera (43%) lub w Paczkomacie (51%; część z tych paczek też doręczana jest przez kuriera).

Nadaj paczkę za pośrednictwem jednej z firm kurierskich

Nadanie paczki za pośrednictwem konkretnej firmy kurierskiej zaczyna się najczęściej od zalogowania na konto w serwisie internetowym wybranej firmy (po uprzednim założeniu takiego konta). Następnym krokiem jest znalezienie w tymże serwisie formularza nadania, w którym można podać dane przesyłki i jej odbiorcy. Dane nadawcy zwykle podaje się w ustawieniach konta i nie zawsze można je zmienić przy zamawianiu przesyłki. Wypełniwszy formularza i opłaciwszy przesyłkę (zwykle przelewem online) można wydrukować list przewozowy i/lub etykietę nadawczą. Przesyłka jest gotowa do wysłania, trzeba ją już tylko dostarczyć do punktu nadania lub poczekać na przyjazd kuriera (zależnie od operatora i wybranych opcji).

Nadaj paczkę przez pośrednika

Co jednak jeżeli nie masz konta w serwisie żadnej firmy kurierskiej i nie wiesz którą wybrać żeby było taniej? Możesz się wtedy zdecydować na nadanie paczki za pomocą tzw. kalkulatora przesyłek kurierskich, czyli takiej porównywarki cenowej dla firm kurierskich. Na takiej stronie internetowej możesz wypełnić formularz, w którym podasz rozmiary i wagę paczki oraz wszelkie dodatkowe usługi, które cię interesują, a strona wyświetli listę ofert nadania takiej konkretnie paczki z różnych firm kurierskich. Wybierasz jedną z nich, logujesz się na konto w serwisie i dalej już jak wyżej. Pamiętaj tylko, że kalkulator przesyłek prowadzi pośrednik, więc oferta może być nieco inna niż u operatora.

Paczka bez zakładania konta

Jeżeli natomiast wydaje ci się, że nie warto zakładać gdzieś konta żeby wysłać jedną paczkę, to możesz pójść na pocztę lub na stronę InPost Szybkie Nadania. Znajdziesz tam formularz online, w którym podasz wszelki informacje na temat paczki, odbiorcy i nadawcy i wygenerujesz etykietę nadawczą bez rejestracji. Za usługę zapłacisz przelewem online, a paczkę nadasz z Paczkomatu, w którym musisz tylko zeskanować kod z etykiety nadawczej. Przesyłka nie musi przy tym być wysyłana do innego Paczkomatu – może ją również doręczyć kurier.

Zamów przesyłkę w aplikacji

Jeżeli pomysł bezproblemowego nadania przesyłek w Paczkomacie wydaje cię atrakcyjny, to możesz to również zrobić za pomocą aplikacji InPost Mobile. Jedną z głównych zalet tego sposobu nadawania paczek jest to, że nie trzeba w tym przypadku drukować etykiety. Kod nadania wyświetli się na ekranie telefonu. Ale może po kolei. Najpierw zainstaluj aplikację i zarejestruj numer telefonu. Następnie wybierz przycisk „nada” ekranie głównym aplikacji InPost Mobile (u dołu po środku), wypełnij formularz nadania i zapłać BLIKiem. W aplikacji wyświetli się kod QR na na maila dostaniesz dziewięciocyfrowy kod nadania. Zeskanuj lub wpisz kod w Paczkomacie, a otworzy się skrytka. Włóż do niej przesyłkę, zamknij drzwiczki. Paczka nadana!

Jak wysłać paczkę kurierem bez internetu?

Przesyłka paczkomatowa ma tą zaletę, że przy 10 tysiącach Paczkomatów otwartych 24/7 nie ma problemu z jej nadaniem. Natomiast korzystając z usług innych firm niż InPost trzeba nadać paczkę w punkcie obsługi, na poczcie, w biurze pośrednika, lub bezpośrednio u kuriera. Nie są tak łatwo dostępne jak Paczkomaty, ale za to można w nich nadać paczkę nie przygotowując jej samodzielnie on-line. Na poczcie formularz nadania można wypełnić na kartce, a w punkcie obsługi podać potrzebne do przesyłki informacje pracownikowi. Jest to rozwiązanie dla tych co nie umieją lub po prostu nie lubią korzystać z sieci czy aplikacji mobilnych.

Jak zamówić kuriera do domu?

Można jednak w ogóle nigdzie nie iść w celu nadania paczki i zamiast tego zamówić kuriera do domu lub biura. W niektórych firmach jest to jedyna metoda wysyłki, w innych dodatkowo płatna usługa (ale zwykle u nich jest taniej, więc wychodzi mniej więcej na to samo). Oczywistą zaletą tej metody nadania jest, że nie trzeba nigdzie iść z tymi paczkami. Natomiast trzeba czekać na kuriera, który przyjedzie po odbiór paczek. Przygotowanie wysyłki takich paczek bywa też bardziej skomplikowane niż przy nadaniu w punkcie. Jest to więc rozwiązanie bardziej dogodne przy wysyłaniu przesyłek z pracy.