Jak wysłać komuś paczkę? Poznaj najlepszą opcję!
Coraz więcej osób decyduje się nadać paczkę kurierem lub na wysłanie paczki do automatu Paczkomat®. Badania opinii przeprowadzone przez Kantar Polska w kwietniu 2021 roku wykazały, że aż 70% ankietowanych wybierało opcję nadania przesyłki w Paczkomat®. Oznacza to, że nadanie paczki w urządzeniu Paczkomat® jest pierwszą alternatywną metodą na wysłanie paczki, której udało się wyprzedzić Pocztę Polską w sektorze przesyłek dla klientów indywidualnych. I to od razu o aż 25 punktów procentowych! Dlaczego wysyłka w automacie Paczkomat® cieszy się aż tak dużą popularnością? Czy to faktycznie najlepszy sposób, żeby nadać paczkę? I najważniejsze: jak wysłać paczkę z urządzenia InPost?
Jak najlepiej wysłać paczkę, aby dotarła szybko do odbiorcy?
Zasadniczo mamy trzy główne sposoby na nadanie paczki: na poczcie, u kuriera i korzystając z automatu Paczkomat®. Wszystkie one obiecują dostawę paczki nawet następnego dnia, aczkolwiek z pewnymi zastrzeżeniami. Firmy kurierskie (w tym InPost) gwarantują dostawę w ciągu 48 godzin lub dwóch dni roboczych. W praktyce oczywiście różnie bywa i różne firmy mają różne opinie, jeśli chodzi o terminowość dostawy kurierem, ale generalnie można liczyć na to, że przesyłka dotrze na miejsce odbioru w ciągu dwóch dni. InPost podaje, że ponad 90% przesyłek do automatu Paczkomat® może liczyć na dostawę już następnego dnia po nadaniu.
Dlaczego klienci wybierają nadanie paczki w automacie Paczkomat®?
Skoro każdy rodzaj przesyłki jest równie szybki, to czemu nadanie w automacie Paczkomat® cieszy się tak dużą popularnością? Przede wszystkim dlatego, że klienci często wybierają odbiór paczki z urządzenia InPost – jest to obecnie najczęściej wykorzystywana metoda dostawy zamówienia z e-commerce w Polsce. A najłatwiej wysłać paczkę do Paczkomat®, nadając ją w innym urządzeniu. Poza tym, dzięki temu bardzo wielu użytkowników jest już zaznajomionych z tą technologią i ma do niej zaufanie.
Są jednak także inne powody. Niewątpliwe wśród nich są konkurencyjne ceny usługi dostawy do automatu Paczkomat, która jest nieco tańsza od przesyłki kurierem. Urządzeń InPost jest też bardzo dużo – już ponad siedemnaście tysięcy – więc każdy ma jakieś urządzenie pod ręką. Według InPost, ponad połowa Polaków ma Paczkomat® w zasięgu kilkuminutowego spaceru, a w dużych miastach większość klientów dzieli od urządzenia bardzo mała odległość. Co więcej, są one dostępne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Korzystając z alternatywnych metod nadania przesyłki, trzeba albo pójść do urzędu pocztowego lub punktu partnerskiego w godzinach jego pracy, albo czekać w domu na przyjazd kuriera, który zabierze paczkę. Najważniejsze jest jednak zapewne to, że korzystając z usługi Szybkie Nadania przesyłkę, można nadać bardzo łatwo.
Jak nadać paczkę – Szybkie Nadania w aplikacji InPost Mobile
Przesyłki paczkomatowe najłatwiej jest nadawać w aplikacji InPost Mobile. Po prostu wybierz ikonę „Nadaj” na dole ekranu głównego i postępuj zgodnie z instrukcjami. Na początek określ rodzaj przesyłki i wybierz gabaryt. Do wyboru masz opcję wysyłki kurierem wprost do adresata oraz do Paczkomat®. Gabaryty (czyli wymiary paczek) są trzy, odpowiadające trzem rozmiarom skrytek urządzenia. Bez względu na gabaryt maksymalną wagę przesyłki określono na 25 kg. Płaci się za gabaryt, a nie za wagę przesyłki (jak przy nadaniu paczki kurierem w większości firm), ponieważ najważniejsze jest, żeby przesyłkę dało się włożyć do wybranej skrytki. Przy okazji jest to dużo wygodniejsze dla użytkowników.
Na kolejnych ekranach podaj dane nadawcy i adresata. Żeby nadać przesyłkę, trzeba podać tylko nazwę, numer telefonu i adres e-mail obu stron. Oczywiście, jeśli kurier ma dostarczyć przesyłkę pod wskazany adres, to trzeba też podać dokładny adres dostawy. W przeciwnym razie Paczkomat® docelowy można wybrać z mapy lub używając wyszukiwarki. Na koniec zostało zapłacić za przesyłkę online. Po opłaceniu usługi w opisie przesyłki na liście przesyłek w aplikacji InPost znajdziesz kod QR, który możesz zeskanować w czytniku automatu Paczkomat®. Kod dostaniesz też w wiadomości wysłanej na twój adres e-mail. Możesz również wpisać kod nadania na ekranie urządzenia albo otworzyć skrytkę zdalnie z poziomu aplikacji. Tak czy siak, kiedy już skrytka się otworzy, włóż od niej przesyłkę i zamknij drzwiczki. Gotowe, paczka nadana. W ciągu 48 godzin trafi w ręce odbiorcy.
Strona do wysyłania paczek – SzybkieNadania.pl
Jeżeli nie korzystasz z aplikacji, to możesz nadać paczkę kurierem (włącznie z wysyłką z automatu Paczkomat®), korzystając z prostego protokołu online na stronie Szybkie Nadania InPost. Cały formularz nadania mieści się na jednej stronie internetowej i jest bardzo podobny do procedury wysyłki w aplikacji InPost Mobile. Na górze strony określ wymiary, jakie ma paczka i wybierz dostawę kurierem lub do automatu Paczkomat®. Podaj dane odbiorcy i nadawcy w formularzu poniżej. Tu również wymagane dane to nazwa, numer telefonu i e-mail. Wybierz miejsce odbioru przesyłki z listy lub korzystając z wyszukiwarki lub podaj dane adresowe odbiorcy. Na koniec zaakceptuj regulamin usługi i zapłać za dostarczenie przesyłki. Po opłaceniu usługi otrzymasz etykietę nadawczą w formacie pdf. Wydrukuj etykietę i naklej ją na paczkę, a następnie zanieś przesyłkę do dowolnego automatu Paczkomat InPost. Tu zeskanuj etykietę (jest na niej kod kreskowy) lub wpisz kod nadania na ekranie urządzenia, a następnie włóż przesyłkę do skrytki, która się otworzy i zamknij drzwiczki. Gotowe, wkrótce kurier InPost zabierze paczkę w dalszą drogę.