e-commerce

Jak wysłać paczkę kurierem

Kurier jest jednym z najbardziej popularnych możliwości dostawy zamówienia ze sklepu on-line, ale także zyskująca na popularności forma przesyłki dla klientów indywidualnych. Usługi kurierskie mają wiele plusów, przede wszystkim szansę, że zamówienie dotrze nazajutrz. Czy paczka wychodzi z firmy, czy od klienta indywidualnego, jest przy jej nadawaniu wiele możliwości.

Chcemy wysyłek szybkich i wygodnych

Kantar Polska przeprowadził w kwietniu 2020 ankietę wśród internautów, z której wynika, że paczki kurierskie to druga najpopularniejsza możliwość otrzymania zamówienia z e-commerce (70% wskazań), od której popularniejsze są tylko Paczkomaty (80% wskazań). Aczkolwiek raport Gemius pokazuje, że dla osób w wieku 50+ lat paczka kurierska pozostaje pierwszym wyborem. Usługi poczty wybiera nieco ponad połowa ankietowanych, a inne (często tańsze) formy wysyłek około 1/5, co sugeruje, że nie cena jest dla kupujących najważniejsza. Demonstruje za to, pośrednio, co jest dla nich ważne: najpopularniejszej usługi logistyczne różni od pozostałych szybsza dostawa i wygodny odbiór. Tłumaczy to także dlaczego sięgają po nie coraz częściej prywatni nadawcy. Wyniki badań Kantara pokazują też, że ludzie nadaj najczęściej wysyłają paczki pocztą (53% wskazań), ale coraz więcej korzysta z usług firm kurierskich nadając paczki z Paczkomatu (51%) albo u kuriera (43%).

Jak wysłać paczkę kurierem z domu?

Oprócz tych dwóch opcji istnieje też możliwość nadania paczki w punkcie obsługi operatora lub pośrednika. Każda z tych możliwości ma swoje zalety, jak również wady. Niewątpliwą zaletą nadania paczki u kuriera jest to, że nie trzeba nigdzie w tym celu iść. Trzeba natomiast czekać na tego kuriera i przygotować wcześniej list przewozowy. Zamówienie kuriera kosztuje też zwykle więcej niż nadanie w punkcie. Lepiej więc jeżeli kurier przyjedzie po paczki do pracy, szczególnie jeżeli z jego usług korzysta firma, która ponosi niższe koszty takich wysyłek dzięki umowie z operatorem.

Kurier w maszynie

Wśród osób prywatnych najpopularniejszą metodą nadania przesyłki kurierskiej są jednak Paczkomaty. Tu już trzeba wyjść z domu, ale niedaleko, bo jest ich już 10 tysiącach i według operatora większość klientów dzieli od Paczkomatu niecałe 500 metrów. Za to czynne są cały czas (24/7) żeby nadać paczkę trzeba tylko zeskanować kod kreskowy z etykiety nadawczej lub aplikacji. Etykietę można wcześniej przygotować i opłacić na swoim koncie w serwisie operatora albo bez rejestracji, w serwisie Szybkie Nadania. Można również nadać paczkę bez etykiety korzystając z aplikacji. Poniżej omawiamy jak skorzystać z tych trzech możliwości (niekoniecznie przy nadaniu w Paczkomacie).

Jak wysłać paczkę w systemie firmy kurierskiej?

Jeżeli masz zamierzasz korzystać często z usług konkretnej firmy kurierskiej, to najlepiej założyć konto w jej serwisie internetowym. Uzyskasz wtedy dostęp do panelu klienta, w którym możesz przygotować paczki do wysyłki. Po wybraniu odpowiedniej opcji podaj w formularzu gabaryty paczki i dane odbiorcy oraz wybierz usługi dodatkowe (różne firmy oferują tu różne możliwości). Dane nadawcy, w tym adres, pod który ewentualnie kurier przyjedzie po przesyłki, podaje się zazwyczaj w ustawieniach konta. Wypełniwszy formularz, opłać przesyłkę i przelewem on-line i udaj się z nią do punktu partnerskiego operatora lub do Paczkomatu. Możesz też zamówić podjazd kurierski – wtedy musisz tylko poczekać w domu aż kurier przyjedzie po twoją paczkę.

Jak wysłać paczkę kurierem bez zakładania konta?

Jeżeli nie chcesz zakładać konta w serwisie operatora (bo np. wysyłasz ją jednorazowo), to możesz skorzystać ze wspomnianego wcześniej serwisu Szybkie Nadania. Pozwala on na wysyłanie paczek bez rejestracji poprzez prosty formularz internetowy. Musisz w nim podać dane swoje i odbiorcy przesyłki (numer telefonu, adres e-mail i adres odbiorcy), a następnie zapłacić przelewem on-line. Otrzymasz wtedy etykietę nadawczą, którą musisz wydrukować i nakleić na paczkę. Kod z etykiety zeskanuj w Paczkomacie, a otworzą się drzwiczki skrytki, do której możesz wsadzić paczkę.

Jak wysłać paczkę kurierem za pomocą aplikacji?

Jeżeli jednak zamierzasz wysyłać z Paczkomatu, to możesz również skorzystać z nowo dodanej opcji wysyłki paczki za pomocą aplikacji mobilnej. Wielkim plusem jest w tej sytuacji brak konieczności drukowania etykiety nadawczej. Dane niezbędne do wysyłki podasz bezpośrednio w aplikacji, w formularzu nadania, a za przesyłkę zapłacisz BLIKiem. Aplikacja wygeneruje wtedy kod QR, po zeskanowaniu którego otworzy się skrytka w Paczkomacie. Oprócz kodu QR w aplikacji dostaniesz też e-mail z dziewięciocyfrowym kodem nadania, który można wprowadzić korzystając z terminalu Paczkomatu. Na samej paczce nie umieszczasz żadnych danych.

Jak wysłać paczkę kurierem przez pośrednika?

Na koniec należałoby omówić jeszcze jedną opcję, która może się przydać jeżeli nie wiesz, z usług którego operatora skorzystać. Możesz wtedy użyć tak zwanego kalkulatora przesyłek kurierskich. Są to wyspecjalizowane serwisy internetowe, prowadzone przez firmy pośrednicząca w wysyłce paczek kurierem. Za jego pomocą możesz porównać cenę nadania przesyłki o określonych parametrach za pośrednictwem różnych firm kurierskich. W serwisie takim znajdziesz formularz, w którym możesz podać rozmiary i wagę paczki oraz inne parametry czy opcje przesyłki. Serwis wygeneruje wtedy listę pasujących do twoich oczekiwań ofert wysyłki za pośrednictwem różnych firm kurierskich. Wybierasz jedną z nich, wnosisz opłatę i albo udajesz się z paczką do punktu nadania albo czekasz na kuriera. Żeby wysłać paczkę za pośrednictwem takiego serwisu (a często nawet żeby zobaczyć ceny) trzeba założyć w nim konto. Warto zauważyć, że firma pośrednicząca może mieć nieco inną ofertę niż w standardowym cenniku firmy kurierskiej.