Nadaj paczkę kurierem
W okresie pandemii rozsądnie jest unikać kontaktów z ludźmi. Zamiast iść do sklepu lepiej zrobić zakupy online, a prezenty wysłać kurierem. W e-commerce kurier od dawna jest jedną z najpopularniejszych sposobów żeby dostarczyć paczkę, ale zyskuje też na popularności wśród usług dla klienta indywidualnego. Jednym z głównych powodów tej popularności jest szybkie doręczenie przesyłek. Czy wysyłasz jako firma czy osoba prywatna, paczka kurierska może być dla ciebie najlepszą opcją.
Szybkie i wygodne sposoby doręczenia przesyłki
Badania Kantar Polska z kwietnia 2020 roku wskazują, że przesyłka kurierska to najpopularniejsza po Paczkomatach metoda dostawy zamówień ze sklepów internetowych, z której korzysta 70% respondentów. Przesyłka pocztowa wybrana została przez mniej niż połowę ankietowanych, a odbiór przesyłki ze sklepu czy punktu partnerskiego około jednej czwartej. Tak więc cena przesyłki nie jest dla klienta e-commerce ważniejsza niż zalety paczki kurierskiej. Sądząc po kolejności wskazań, przesyłka powinna przede wszystkim szybko dojść i dać się łatwo odebrać. Te same zalety przekonają klienta indywidualnego, który według badań Kantara wprawdzie najczęściej (53% wskazań) korzysta z usług poczty, ale coraz częściej nadaje przesyłkę w Paczkomacie InPost (51%) albo u kuriera (43%).
Jak korzystać z oferty firm kurierskich?
Aby skorzystać z usług firmy kurierskiej trzeba (na ogół) założyć konto w jej serwisie online, w którym można wybrać opcję „nadaj paczki”. Dane takie jak waga i wymiary paczki, adres i telefon odbiorcy, czy usługi dodatkowe wskazuje się w formularzu online. Natomiast dane nadawcy na ogół określa się zawczasu w ustawieniach konta. Wypełniwszy formularza i zapłaciwszy za przesyłkę (zwykle przelewem online) można rzeczoną przesyłkę zanieść do punktu obsługi operatora albo do Paczkomatu (jeśli przesyłka idzie przez InPost). Kurier może też przyjechać po nią do klienta. Pytanie tylko z oferty której firmy skorzystać?
Jak korzystać z oferty pośredników?
Jeżeli nie możesz się zdecydować, to nadaj przesyłkę za pośrednictwem tak zwanego kalkulatora przesyłek kurierskich, czyli wyspecjalizowanego serwisu online, który pozwoli ci porównać ile będzie kosztowało wysłanie paczek o konkretnych cechach (jak waga i wymiary) u różnych operatorów. Wypełnij formularz online, podając jaka paczka się interesuje, a wygenerowana zostanie lista ofert różnych operatorów, które pasują do twoich oczekiwań. Aczkolwiek czasami wyświetli się dopiero po założeniu konta w serwisie. W każdym razie, wybrawszy ofertę wypełnij formularz, podając adres i telefon swój i odbiorcy i nadaj przesyłkę w biurze pośrednika, bezpośrednio u kuriera, lub w Paczkomacie (zależnie od operatora i wybranej oferty). Warto zauważyć, że oferta dostępna w serwisie online pośrednika może różnić się od oferty operatora – ceny mogą być inne (w tym także niższe) i nie zawsze wszystkie usługi będą dostępne.
Przesyłka bez zakładania konta
Jeżeli nie chcesz zakładać konta w żadnym z wymienionych rodzajów serwisów online (chociażby dlatego, że twoim zdaniem jedna paczka nie jest tego warta), to możesz wysłać paczki pocztą albo skorzystać z serwisu Szybkie Nadania firmy InPost. Jak zwykle wymagane jest wypełnienie formularza online danymi nadawcy i odbiorcy i wybór typu paczki (dostępna jest przesyłka kurierska i paczkomatowa). Za usługę płaci się przelewem online. Gdy przesyłka jest już opłacona, klient może pobrać i wydrukować etykietę nadawczą z kodem kreskowym, którą naklei na paczkę. Po zaskanowaniu jej w Paczkomacie, urządzenie otworzy drzwiczki jednej ze skrytek, do której klient może włożyć paczkę.
Zamów wysyłkę w aplikacji
Jeżeli przesyłka nadawana z Paczkomatu wydaje ci się dobrym pomysłem, to możesz również skorzystać opcji nadawania paczek za pomocą aplikacji mobilnej InPost. Głównym plusem tego rozwiązania jest brak konieczności drukowania etykiety. Aby skorzystać z tej (jak i większości innych) funkcji aplikacji InPost Mobile trzeba zarejestrować w niej swój numer telefonu. Po wybraniu opcji „nadaj” (strzałka u dołu po środku), wypełnieniu formularza oraz opłaceniu przesyłki BLIKiem aplikacja wyświetli kod QR, który klient może zeskanować w Paczkomacie, co spowoduje otwarcie skrytki. Otrzyma też e-mailem z dziewięciocyfrowym kodem, który można wpisać w terminalu Paczkomatu. Na samej paczce nic nie trzeba pisać.
Skąd wysłać paczkę kurierem?
Nadanie przesyłki z Paczkomatu to najwygodniejsza (i zapewne dlatego najpopularniejsza) alternatywa dla poczty, bo chociaż trzeba do niego pójść, to jest ich tak dużo (10 tysiącach w całym kraju), że na ogół klienta dzieli od najbliższej maszyny mniej niż 500 metrów. Co ważne, Paczkomaty są czynne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, można więc nadać przesyłkę o dowolnej porze dnia i nocy. Procedura nadania również jest nieskomplikowana (zimą to ważne, bo większość Paczkomatów stoi na zewnątrz). Klient musi tylko zeskanować w czytniku maszyny QR kod z aplikacji lub kod kreskowy z etykiety nadawczej, którą może wcześniej opłacić i przygotować korzystając z narzędzi online firmy InPost. Inni operatorzy nie mają jednak takich urządzeń, konieczne jest więc udanie się do punktu partnerskiego, na pocztę, lub do biura pośrednika. Te niestety są mniej liczne i czynne tylko w ograniczonych godzinach. Z drugiej strony nie trzeba wtedy wypełniać formularzy online, a zamiast tego można zrobić to tradycyjnie na kartce lub podając dane pracownikowi. Jest to więc dobra alternatywa dla tych co komputerów nie lubią.
Kurier – zamów do domu
Można również zamówić podjazd kurierski, czyli usługę w ramach której kurier przyjedzie do klienta po paczki. W niektórych firmach kurierskich jest to standardowa forma wysyłki, a w innych jest to osobna usługa. Jest ona dodatkowo płatna, ale zwykle podstawowa cena jest w tych firmach niższa, więc w sumie wychodzi mniej więcej na to samo. Oczywistą zaletą wysyłki paczki bezpośrednio u kuriera jest to, że nie wymaga ona wychodzenia z domu. Wadą jest to, że trzeba na tego kuriera czekać. Jest to więc idealny sposób na wysłanie paczek nie z domu, a z pracy.