wysyłka żywności kurierem

Wysyłka żywności kurierem – pamiętaj o kilku zasadach

Wysyłka żywności kurierem może nie wydawać się szczególnie pospolitym problemem. W końcu, kto wysyła kurierem produkty żywnościowe? Sklepów spożywczych online nie ma chyba aż tak dużo? Okazuje się, że jednak są, a także osoby prywatne coraz częściej korzystają z wysyłki kurierem. Skoro już są powody, żeby wysłać żywność kurierem, trzeba wiedzieć, jak to zrobić bezpiecznie. Warto się zastanowić, jak odpowiednio pakować przesyłki kurierskie, żeby transport żywności kurierem przebiegał bezpiecznie. Nie każdy produkt spożywczy nadaje się do wysyłki, a trzeba też pamiętać o tym, na co pozwalają regulaminy firm kurierskich: nie wszystkie produkty spożywcze można wysłać w paczce kurierskiej.

Kto chce wysłać jedzenie przesyłką kurierską?

Kurierzy obsługują przede wszystkim sklepy internetowe, a produkty spożywcze tradycyjnie kupujemy lokalnie i artykuły żywnościowe nigdy nie były ważną częścią polskiego e-commerce. Według raportu Gemius dla e-commerce tylko nieco ponad jedna trzecia (35%) ankietowanych internautów robiących zakupy w sieci, kupuje produkty spożywcze w sieci. Z drugiej strony, w czasie pandemii obroty sklepów internetowych sprzedających żywność wzrosły ponad dwukrotnie, a raporty platformy e-handlowej Shoper wskazują, że już w 2020 roku sklepy sprzedające żywność, stanowiły już 8% wszystkich sprzedawców korzystających z platformy. Tym samym, sprzedaż żywności stanowi czwartą najpopularniejszą kategorię sklepów internetowych. Można odnieść wrażenie, że jest pewna rozbieżność między odsetkiem kupujących i sprzedawców żywności w sieci, co sugeruje, że wielu kupujących to regularni nabywcy żywności. Tym bardziej istotna jest dla sklepów internetowych prawidłowa wysyłka żywności, ponieważ jakość dostawy jest jednym z czynników pomagających zatrzymać klienta.

Trudno powiedzieć, jak często osoby prywatne decydują się wysłać żywność kurierem, ale nie ma wątpliwości, że coraz częściej decydują się oni na przesyłkę kurierem. Aczkolwiek wydaje się, że za szybki wzrost popularności paczki kurierskiej odpowiada przede wszystkim jedna firma kurierska – InPost. Badania Kantar Polska z 2021 roku wykazały, że prawie trzy czwarte ankietowanych wybiera Paczkomat® jako miejsce nadania przesyłki. Tym samym automaty Paczkomat® wyprzedziły urząd pocztowy, jako najpopularniejsze miejsce nadawania paczek. Jeśli chodzi o wysyłkę żywności to kurier czy Paczkomat® są zresztą lepszą opcją, ponieważ zarówno czas dostawy, jak i sposób transportu paczki są bardziej przewidywalne.

Wysyłka żywności – co kupić online

Jeżeli chodzi o zakup żywności online, to trzeba wyróżnić dwie, może trzy kategorie produktów. Pierwsza z nich to jedzenie na co dzień – pospolite produkty żywnościowe, które większość klientów kupuje w sklepach stacjonarnych. Można jednak kupować także takie produkty w Internecie, co stało się znacznie bardziej popularne w czasie trwania pandemii. Nawet bez zagrożenia epidemiologicznego, jest to atrakcyjna alternatywa do kupowania żywności w supermarketach, szczególnie w dużych miastach, gdzie takie zakupy mogą zająć bardzo dużo czasu. Jednakże w tych przypadkach sprzedawcy zazwyczaj znajdują się w tej samej miejscowości, co kupujący i mają własnych pracowników, zajmujących się dostawą paczek albo wynajmują lokalną firmę kurierską, czasem wyspecjalizowaną w dostawie żywności.

Inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o przesyłkę produktów specjalistycznych, takich jak żywność ekologiczna, towary egzotyczne, produkty rzemieślnicze, czy żywność dla alergików. W tych przypadkach przesyłka kurierem jest często najlepszym rozwiązaniem. Sprzedaż internetowa, a co za tym idzie, możliwość wysyłki paczek w dowolne miejsce, pozwala zarówno sprzedającym, jak i kupującym działać poza wielkimi miastami. Sprzedawca zyskuje dostęp do znacznie większej liczby potencjalnych klientów, a kupujący możliwość nabycia żywności niedostępnej w większości sklepów, czy w mniejszych miejscowościach. Pytanie, jak wysłać żywność kurierem staje się tu szczególnie istotne. Trzecią kategorię produktów żywnościowych sprzedawanych wysyłkowo mogą stanowić towary sprzedawane w hurcie. Tych jednak, ze względu na ich ilość, dotyczą odrębne zasady.

Transport żywności — zawsze przestrzegaj zasad

Rozważania nad tym, jak wysłać żywność kurierem, należy zacząć od ważnego zastrzeżenia. Regulaminy firm kurierskich zabraniają wysyłki niektórych produktów. Ponieważ nie wszystko może znaleźć się przesyłce, to wysyłka żywności nieco się komplikuje. Oczywiście każda firma ma swoje zasady, ale można wymienić kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim regulamin zwykle zabrania wysyłki płynów. Chodzi tu przede wszystkim o to, żeby chronić paczki innych klientów, które mogłyby zostać uszkodzone, gdyby coś rozlało się w transporcie. Szczególnym problemem są napoje gazowane, które pod wpływem wstrząsów w transporcie, mogą spowodować rozszczelnienie butelek.

Transport żywności kurierem – świeże produkty

Podobne ryzyko stwarzają produkty, które „pracują”, czyli w których przebiegają procesy (zwykle fermentacji), które wytwarzają gaz. Furgonetka nie jest chłodzona i procesy te znacznie przyspieszają. Ograniczony może być także przewóz owoców czy warzyw, które wprawdzie nie są płynne, ale w razie zgniecenia albo pod wpływem fermentacji spowodowanej wysokimi temperaturami, mogą „puścić sok” i uszkodzić inne paczki. W czasie upałów także produkty mięsne psują się i wytwarzają gazy, które mogą rozsadzić opakowania, nasycając inne przesyłki nieprzyjemnymi zapachami. Z kolei w zimie pojawia się ryzyko zamarznięcia płynów i rozsadzenia opakowań. Stąd transport żywności świeżej w ogóle jest często zabroniony. Natomiast produkty suche oraz konserwy prawie nigdy nie są problemem.

Transport żywności kurierem – płyny

Zauważyliście jednak zapewne, że można zamówić w sieci napoje, w tym także alkohole (których przewozu też zabraniają regulaminy). Sprzedawcy po prostu wykorzystują fakt, że firma kurierska nie będzie przecież otwierać paczki i kontrolować jej zawartości. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli wysyłka żywności niezgodnej z regulaminem spowoduje problemy – przede wszystkim uszkodzenie infrastruktury operatora lub przesyłki innego klienta, to całkowitą odpowiedzialność za spowodowane straty ponosi nadawca.

Jak wysłać paczkę z jedzeniem – pakowanie

Jak zatem zapakować paczkę, aby zabezpieczyć swoją przesyłkę i paczki innych klientów? Jeśli chodzi o produkty suche, to sprawa jest dość prosta: najważniejsze, żeby paczkę zabezpieczyć przed rozerwaniem, bo nawet przez niewielką dziurę cała zawartość może się wysypać. Z kolei, jeśli chodzi o przedmioty ciężkie, jak na przykład konserwy, to najważniejsze, żeby karton nie rozerwał się od spodu, kiedy kurier będzie przenosił paczkę. Natomiast wysyłka żywności miękkiej (na przykład ciasta albo tych zakazanych owoców) grozi zgnieceniem zawartości, jeżeli kurier postawi inną paczkę na naszą przesyłkę. We wszystkich tych przypadkach podstawą opakowania powinien być wytrzymały karton, przy czym w tym ostatnim wypadku, ważne jest też, żeby wypełnić puste przestrzenie w paczce. Nada się do tego folia bąbelkowa, kartonowe kształtki, gnieciony papier, wełna drzewna, albo skropak. Jeżeli produkt jest zapakowany w szkło, najlepiej owinąć każde opakowanie folią bąbelkową i również unieruchomić wewnątrz przesyłki. Jeżeli obawiamy się, że coś może jednak z produktu wycieknąć, albo jeśli ma on intensywny zapach, trzeba zapakować go w szczelne opakowanie.

Jak wysłać żywność kurierem – produkty świeże.

Wbrew pozorom bezpieczna wysyłka żywności łatwo psującej się za pośrednictwem kuriera jest możliwa. Nie polecam oczywiście wysyłki świeżego mięsa, ryb, albo nabiału, które psują się bardzo szybko, ale już wędliny, czy gotowe dania nadają się do transportu kurierskiego. Firmy kurierskie gwarantują dostawę w ciągu 48 godzin, a InPost chwali się nawet, że 90% paczek dociera do automatu Paczkomat® już następnego dnia po nadaniu. Odpowiednio zapakowana przesyłka zapewni utrzymanie świeżości produktów przez tak krótki okres nawet bez aktywnego chłodzenia podczas transportu. Do transportu świeżych produktów najlepiej wykorzystać specjalne opakowania z grubego styropianu, uzupełnione o wkład chłodzący, który po zamrożeniu topnieje powoli, pochłaniając ciepło otoczenia.